W piątek, 19 czerwca 2026 r., w Katowicach odbyło się szkolenie z udziałem funkcjonariuszy Straży Granicznej, w którym udział wzięli przedstawiciele wydziałów komunikacji. Tematem przewodnim szkolenia była weryfikacja dokumentów uprawniających do wjazdu na terytorium
Do grona naszego Związku dołączył Powiat Częstochowski, powiększając liczbę członków do 170 JST z woj. śląskiego! Powiat Częstochowski to największy powiat w województwie śląskim, zamieszkiwany przez ok. 130 774 mieszkańców. Położony jest w północnej części województwa śląskiego, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jego cechą rozpoznawczą są ogromne kompleksy leśne, średniowieczne zamki (m.in.
W dniu 12 czerwca 2026 r. w Tychach odbyła się LXI sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, połączona z obchodami 35-lecia działalności naszego Związku. Hasłem przewodnim Jubileuszu było: „Łączymy samorządy. Budujemy przyszłość”. Na zaproszenie Pana Macieja Gramatyki – Prezydenta Miasta Tychy – blisko 120 przedstawicieli gmin i powiatów
Informujemy, że Śląski Związek Gmin i Powiatów prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Organizacja wizyt studyjnych dla koordynatorów dostępności i innych pracowników JST zajmujących się dostępnością – II tura” w ramach projektu pn. „Dostępny samorząd 2.0”. Postępowanie jest prowadzone w systemie e-zamowienia.pl. Ogłoszenie o zamówieniu znajduje się tutaj.
W dniu 1 czerwca 2026 r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Edukacji działającej przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Na posiedzenie zaproszeni zostali: Pan Marek Kurpis, Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego, Przewodniczący Śląskiego Forum Oświaty Samorządowej, a także Pani Katarzyna Zychowicz, Dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Zawierciu. Obradom przewodniczyła
O rozczarowaniu tempem i rezultatami prac nad propozycjami legislacyjnymi zgłoszonymi w pakiecie 2.0 mówił podczas Komisji Wspólnej 27 maja jej współprzewodniczący ze strony samorządowej, prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. Pustkami świeciła rządowa część sali w Dzień Samorządu Terytorialnego 27 maja – ze względu na głosowania w parlamencie. Była to swego
Trwa cykl spotkań sieciujących online dla uczestników ogólnopolskiego projektu „Dostępny samorząd 2.0”, którego partnerem jest Śląski Związek Gmin i Powiatów. Wydarzenia te stanowią przestrzeń do wymiany doświadczeń, zadawania pytań oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań wspierających wdrażanie dostępności w jednostkach samorządu terytorialnego. W spotkaniach uczestniczą eksperci zaangażowani w opracowanie publikacji pn. „Standardy