Ochrona sygnalistów w samorządach: zaktualizowana procedura wewnętrzna już gotowa!

Opracowanie i publikacja wewnętrznej procedury dot. sygnalistów

UWAGA: Nastąpiła aktualizacja dokumentu. Nowa wersja w załączniku.

Z przyjemnością informujemy, że Grupa Innowacji Samorządowych (GIS) działająca przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów zakończyła prace nad projektem wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Procedura została opracowana w odpowiedzi na wymagania ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów i jest już oficjalnie dostępna dla wszystkich zainteresowanych (patrz dół strony).

Wdrożenie nowych regulacji w zakresie ochrony sygnalistów jest istotnym krokiem w dalszym zapewnieniu zgodności z prawodawstwem Unii Europejskiej. Wypracowana procedura stanowi wzorcowy dokument, który może być z łatwością dostosowany do specyfiki potrzeb poszczególnych jednostek samorządowych. Celem GIS było stworzenie narzędzia, które ułatwi samorządom skuteczne i efektywne wdrożenie nowych przepisów, a także zapewni pełną ochronę osobom zgłaszającym nieprawidłowości.

Kluczowe terminy i etapy wdrażania

Zgodnie z ustawą, obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego jest wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych, która powinna zacząć obowiązywać najpóźniej od 25 września 2024 r. Przed tym terminem jednostki muszą przeprowadzić niezbędne konsultacje ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Przykładowy terminarz prac kształtuje się następująco:

  • od 4 do 14 września 2024 r. konsultacje ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami osób świadczących pracę,
  • od 15 września do 17 września 2024 r. ewentualne korekty procedury zgłoszeń wewnętrznych,
  • 18 września 2024 r. – podanie do publicznej wiadomości procedury zgłoszeń wewnętrznych,
  • 25 września 2024 r. – obowiązywanie procedury zgłoszeń wewnętrznych.

Elastyczność i adaptacja procedury

Wypracowana przez GIS procedura jest nie tylko zgodna z ustawą, ale także elastyczna, co umożliwia jej dostosowanie do specyficznych warunków w różnych jednostkach samorządu terytorialnego. Procedura zawiera jasne definicje, precyzyjnie opisuje proces zgłaszania nieprawidłowości oraz wskazuje na odpowiednie kanały komunikacji, które gwarantują poufność i ochronę danych osobowych sygnalistów.

Zachęcamy wszystkie jednostki samorządowe do zapoznania się  i wdrożenia. Warto podkreślić, że GIS pracuje już nad procedurą zewnętrzną, która również znalazła się w ustawie. O zakończeniu prac, będziemy informować.

Do pobrania

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content