Informujemy, że Śląski Związek Gmin i Powiatów został Partnerem przedsięwzięcia „Partycypacyjne mikroplanowanie przestrzeni”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach promocji horyzontalnych zasad programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027: zasady partnerstwa i założeń New European Bauhaus (NEB). W ramach tego przedsięwzięcia w okresie maj – listopad 2026 r. będą
W dn. 20 maja br. odbyło się szkolenie online poświęcone wdrażaniu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI) w jednostkach samorządu terytorialnego. Spotkanie zostało przygotowane w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem oraz konieczność dostosowania JST do wymagań wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów z
Uprzejmie informujemy, że Śląski Związek Gmin i Powiatów został partnerem XXI Forum Nowej Gospodarki, które odbędzie się w dniu 8 czerwca 2026 r. (poniedziałek) w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach. Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum stanie się areną kluczowej debaty o przyszłości polskiego ciepłownictwa. XXI Forum Nowej Gospodarki, odbywające się pod hasłem
Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego z radością zapraszają na XIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2026 r. i zgromadzi ponad 8500 uczestników z ponad 150 samorządów oraz 11 państw. Międzynarodowe Senioralia w Krakowie to największa impreza seniorska w Europie, która przyciąga
W dniu 14 maja 2026 r. odbyło się otwarte spotkanie Zespołu ds. poprawy jakości powietrza ŚZGiP, w całości poświęcone roli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jako narzędzia wspierającego gminy w skutecznej walce z zanieczyszczeniem powietrza. Wzięło w nim udział ponad 130 przedstawicieli samorządów – lokalnych i regionalnego, a także współpracujących z
W dniu 30 kwietnia 2026 r. w Urzędzie Gminy Jasienica (pow. bielski) odbyło się posiedzenie Zarządu naszego Związku na zaproszenie p. Janusza Pierzyny – Wójta Gminy Jasienica. Zarząd przyjął stanowisko w sprawie potrzeby zmiany przepisów ustaw w celu dopuszczenia egzekucji sądowej oraz administracyjnej z należności innych niż alimentacyjne z minimalnego
Dodatkowe, poświęcone w całości kwestiom finansowym posiedzenie Komisji Wspólnej odbędzie się 24 czerwca, zapowiedział współprzewodniczący KWRiST ze strony samorządowej. A na kwietniowym spotkaniu dyskutowano m.in. o finansowaniu zadań zleconych. Debata o finansach Czerwcowe posiedzenie Komisji Wspólnej zaplanowane na 24.06 poświęcone będzie w całości finansom: ewaluacji nowej ustawy o dochodach jednostek
W dn. 29 kwietnia br. odbyło się spotkanie online dotyczące planów obszarów przyspieszonego rozwoju instalacji odnawialnych źródeł energii – tzw. planów OPRO. Zostało ono zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z naszym Związkiem, w ramach samorządowej inicjatywy Forum Przestrzeni. Celem spotkania było omówienie zagadnień związanych z wyznaczaniem obszarów
Uprzejmie informujemy, że w dniu 29 maja 2026 r. (piątek) na terenie Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach odbędzie się bezpłatna konferencja szkoleniowa pn. „Audyt wewnętrzny wysokiej jakości – od standardów do praktyki”, organizowana pod patronatem Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.