Włodowice odzyskały prawa miejskie

Włodowice po 152 latach odzyskały prawa miejskie. Mieszkańcy ponad 5-tysięcznej gminy przywitali Nowy Rok przy ruinach XVII-wiecznego pałacu, po czym nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy Urzędu Miasta i Gminy.

29 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego Wójt Gminy Włodowice Adam Szmukier oraz Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Ibek odebrali akt nadania praw miejskich.

Premier wyraził uznanie dla wszystkim gmin za determinację w staraniach o uzyskanie statusu miasta, a także pogratulował przedstawicielom, jak i mieszkańcom, prestiżu jakim jest uzyskanie praw miejskich.

Uzyskanie praw miejskich niesie za sobą rozwój, szybszy postęp oraz nowe możliwości inwestycyjne.

  • Można powiedzieć, że historia zatoczyła wielkie koło – po 152 latach Włodowice ponownie stają się miastem. Byliśmy nim nieprzerwanie przez 500 lat. Prawa miejskie zabrał Włodowicom rosyjski car, za postawę patriotyczną (…). Przywrócona została nasza godność, zdeptana przez zaborcę – komentował lipcową decyzję rządu o nadaniu Włodowicom praw miejskich wójt gminy Adam Szmukier.

Włodowice to gmina miejsko-wiejska położna w powiecie zawierciańskim, w województwie śląskim, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Zespole Jurajskich Parków Krajobrazowych.

W jej skład wchodzi dziesięć miejscowości: Góra Włodowska, Hucisko, Kopaniny, Morsko, Parkoszowice, Rudniki, Rzędkowice, Skałka, Włodowice i Zdów. Początki miejscowości sięgają XIII wieku.

Źródło: UG Włodowice i materiały prasowe

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content