Webinarium Polskiego Alarmu Smogowego „Samorządy dla czystego powietrza”

W dniu 6 marca 2024 r. odbyło się webinarium „Samorządy dla czystego powietrza”, organizowane przez Polski Alarm Smogowy.

W ramach programu webinarium omówiono dobre praktyki podejmowane przez gminy dla wdrażania przepisów mających na celu ochronę powietrza. Zaprezentowane zostało kompleksowe podejście do poprawy jakości powietrza stosowane z sukcesem w dwóch wybranych miastach: Legionowie i Rybniku. Wystąpienie pt. „Edukacja, dotacja, sankcja” przedstawił p. Bartłomiej Kozieł, główny specjalista w Wydziale Rozwoju Urzędu Miasta Rybnik, Zastępca Przewodniczącego Zespołu ds. poprawy jakości powietrza Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Po prezentacji działań w/w miast, p. Janusz Piechoczek z Polskiego Alarmu Smogowego zaprezentował raport z opisem dobrych praktyk stworzony na bazie badania PAS: jak gminy w województwach małopolskim, mazowieckim i śląskim wdrażają uchwały antysmogowe. W raporcie tym zostały również wymienione Rekomendacje Śląskiego Związku Gmin i Powiatów dotyczące obowiązków jst związanych z wdrażaniem tzw. uchwały antysmogowej, przyjęte przez Zarząd Związku w dwóch etapach, po wejściu w życie kolejnych terminów wskazanych w uchwale antysmogowej (w 2021 r. i 2023 r.). Rekomendacje Związku, przygotowane przez działający w jego ramach międzyinstytucjonalny Zespół, zostały opisane jako dobra praktyka, na którą powołuje się również najnowszy Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego – co podkreśla ich merytoryczną wartość.

W webinarium wzięli udział przedstawiciele urzędów gmin, starostw i urzędów marszałkowskich odpowiedzialnych za działania na rzecz ochrony powietrza.

Do pobrania

  • webinarium
    Data dodania: 2024-03-06 14:30 Wielkość pliku: 309 KB Pobrania: 114

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content