Rusza XXV edycja konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego”

Rusza dwudziesta piąta edycja konkursu na najlepsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne w regionie.

Zarząd Województwa Śląskiego już po raz 25 we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Śląskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich organizuje konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Śląski Związek Gmin i Powiatów od wielu lat wspiera ideę konkursu i w tym roku ponownie został oficjalnym partnerem wydarzenia.

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego jest pierwszą tego typu regionalną inicjatywą w Polsce stanowiącą przegląd dobrych praktyk w zakresie kreowania przestrzeni publicznych jako miejsc integracji i aktywizacji społecznej mieszkańców regionu. Celem konkursu jest nagrodzenie realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzenie publiczne w naszym regionie oraz promocja zmian jakościowych sprzyjających podnoszeniu atrakcyjności przestrzeni Województwa Śląskiego.

W tegorocznej edycji konkursu szczególnego znaczenia nabiera promocja rozwiązań, które realizują strategiczną wizję rozwoju województwa śląskiego – „ZIELONE ŚLĄSKIE”, tym samym wzmacniają odporność na zmiany klimatu, są energooszczędne, neutralne emisyjnie, zgodne z cyklami natury i przyjazne dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców. Zgłoszone do konkursu przestrzenie oraz obiekty będą oceniane w oparciu o kryteria takie jak społeczne oddziaływanie realizacji, dostępność architektoniczna i informacyjno-komunikacyjna, odpowiedź na zmiany klimatyczne, estetyka przestrzeni oraz inne atuty miejsca szerzej opisane w pkt. 7.8 warunków konkursu.

Szczegółowe informacje o konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2024, w tym Warunki Konkursu 2024 dostępne są na stronie konkursu.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Do 30 czerwca 2024 r. można zgłaszać realizacje z terenu całego województwa. Zgłoszenie do konkursu odbywa się poprzez elektroniczny formularz, dostępny pod adresem: Formularz zgłoszeniowy

Laureatów i finalistów konkursu zarekomenduje Zarządowi Województwa Jury konkursu składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. W dniach od 1 do 31 sierpnia 2024 r. na stronie konkursu wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w corocznym plebiscycie, w którym przyznana zostanie Nagroda Publiczności.

Ogłoszenie wyników nastąpi na jesiennej jubileuszowej gali, podczas której laureaci konkursu zostaną uhonorowani Nagrodami i Wyróżnieniami Marszałka Województwa Śląskiego.

Wszystkie nominowane, nagrodzone i wyróżnione realizacje zostaną zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content