Relacja ZMP z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Materiał prasowy: Związek Miast Polskich

Trwają intensywne prace nad nowym systemem finansów JST. W kolejnej turze rozmów ze stroną samorządową chce wziąć udział minister finansów, Andrzej Domański. Spotkanie, na którym przedstawi szczegółowe rozwiązania odbędzie się 6 maja br. w Warszawie.

Taką informację na pytanie przedstawiciela miast przedstawiła Zdzisława Wasążnik, zastępca dyrektora Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów. Przyznała, że wstępnie strony rządowa i samorządowa planowały spotkanie jeszcze w kwietniu br., jednak uniemożliwiły to wyjazdy zagraniczne ministra. Dyrektor obiecała, że na majowym spotkaniu resort finansów przedstawi szczegóły rozwiązań, nad którymi trwają intensywne prace.

Deklaracja na 20-lecie Polski w Unii Europejskiej

Zbliżająca się 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej stała się okazją do przedstawienia Deklaracji, w której strona samorządowa dziękując wszystkim zaangażowanym w proces budowy zjednoczonej Europy, deklaruje jednocześnie pełne uczestnictwo społeczności lokalnych i regionalnych w jej dalszym rozwoju. Samorządowcy uznali dwudziestolecie członkostwa Polski w UE „za nadzwyczajny czas rozwoju, wzajemnie korzystny dla Polski i dla Europy”.

„Odbudowywany od 27 maja 1990 roku polski samorząd terytorialny stał się nie tylko filarem demokracji lokalnej, ale także efektywnym gospodarzem swoich gmin i miast, a wkrótce również powiatów i regionów. Byliśmy w stanie niemal natychmiast podjąć i zrealizować wielki wysiłek nadrobienia zapóźnień cywilizacyjnych powstałych w okresie oddzielenia Polski od rdzenia Europy przez żelazną kurtynę.

Równocześnie podjęliśmy przedsięwzięcia rozwojowe, dzięki którym odkrywaliśmy i uruchamialiśmy lokalne potencjały. Ich skuteczne wykorzystanie wymagało jednak zarówno nowych, zewnętrznych środków finansowych jak i zintegrowanego podejścia do prowadzenia polityki rozwoju. Oba te uwarunkowania w wielkim stopniu zostały spełnione dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej. Polityka spójności oraz wspierania rozwoju lokalnego i regionalnego, kształtowana wspólnie w skali całej Unii Europejskiej, stworzyła wielką szansę przyśpieszenia modernizacji i roz­budowy naszej infrastruktury technicznej i społecznej, służącej podnoszeniu jakości życia Polaków” – czytamy w Deklaracji.

– Wykonaliśmy ciężką, żeby nie powiedzieć katorżniczą pracę związaną z implementacją prawa europejskiego i z przygotowaniem Polski do obecności w Unii Europejskiej. Warto przypomnieć ten czas – powiedział prezydent Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, współprzewodniczący KWRiST ze strony samorządowej.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych, Anna Radwan- Röhrenschef powiedziała, że 20 lat temu przystąpienie do Unii Europejskiej było dla wszystkich krokiem w nieznane. I choć wiele było obaw, czy uda się podołać temu wielkiemu zadaniu, to 20 lat w Unii Europejskiej okazało się sukcesem wszystkich Polaków. Stało się tak dzięki determinacji, zaangażowaniu obywatelskiemu i samorządowemu, a także politykom-wizjonerom takim jak Tadeusz Mazowiecki.

– Przed nami kolejne 20 lat i wiele wyzwań przed nami: polityka klimatyczna, emigracja, a przede wszystkim – wojna na Ukrainie (…) Jestem przekonana, że nasze członkostwo w Unii Europejskiej to gwarancja tego, żebyśmy czuli się bezpiecznie – powiedziała wiceminister.

Skip to content