Powstała „Symfonia dla Zabrza”

5 maja miało miejsce premierowe wykonanie wyjątkowego dzieła muzycznego, jakim jest skomponowana przez belgijskiego kompozytora Henriego Seroka „Symfonia dla Zabrza”. Koncert, podczas którego utwór został po raz pierwszy wykonany przed szerszą publicznością, odbył się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

 

Autorem tego czteroczęściowego dzieła skomponowanego specjalnie z okazji obchodów setnej rocznicy naszego miasta jest belgijski kompozytor filmowy i piosenkarz Henri Seroka. Popularność zdobył w latach 60. występując w Belgii, Francji, Niemczech, USA i Polsce, gdzie w 1969 roku zaśpiewał na Festiwalu Piosenki w Sopocie. Od wielu lat zajmuje się komponowaniem muzyki poważnej i filmowej oraz czynnie współpracuje z polskimi filmowcami, zwłaszcza z Jackiem Bromskim.

Utwór został zarejestrowany w studiu Polskiego Radia w Katowicach w sierpniu 2020 r. i podczas tegoż koncertu doczekał się swojego prawykonania. Drugą część wieczoru wypełniły słynne fragmenty chóralne wybrane z twórczości wielkich klasyków gatunku, od Haendla począwszy na Kilarze kończąc.

Oprawę muzyczną zapewnił zabrzański chór „Resonans con tutti”, a wszystkim artystom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Źródło: UM Zabrze

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content