Mimo aktualnego kryzysu i trwającej wojny w Ukrainie świat nie stanął w miejscu. Ciągle pojawiają się nowe wyzwania i kierunki w rozwoju miast. Wciąż ważne jest wdrażanie działań związanych z szeroko rozumianym rozwojem przestrzeni publicznej, w tym jej nowymi funkcjami i dostępnymi usługami. Dlatego w gronie ekspertów i samorządowców nasz Związek zorganizował seminarium o trendach rozwojowych miast.
Miasto neutralne dla klimatu, miasto 15-minutowe czy odporne, ale także samochodocentryzm czy zielona gospodarka – to tylko kilka przykładów idei i rozwiązań, które prezentowali podczas tego wydarzenia eksperci.
– Wobec tak wielu różnych trendów i kierunków, pojawia się pytanie, jak wybrać ten właściwy, który zapewni sprawne funkcjonowanie przestrzeni publicznej z perspektywy różnych jej użytkowników przez kolejne lata – podkreślił otwierając seminarium „Aktualne trendy i kierunki rozwoju miast” Dyrektor biura naszego Związku, Witold Magryś.
Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z partnerem merytorycznym „Projekty Miejskie”. Seminarium odbyło się także jako oficjalne wydarzenie towarzyszące 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11. Partnerem seminarium był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Pierwsza część spotkania została poświęcona na prelekcje na temat:
- Aktualnych trendów i kierunków rozwoju miast – prezentacja Andrzeja Brzozowego, doradcy i eksperta w zakresie rozwoju terytorialnego współautor systemu rewitalizacji i Krajowej Polityki Miejskiej 2023;
- „Miasta 2030”, ze wskazaniem tego, co najistotniejsze w rozwoju – prezentacja prof. UE dr hab. Adama Drobniaka, Kierownika Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
- „Miasta. Tutaj tworzy się przyszłość – potencjał i trendy w rozwoju”, w oparciu o doświadczenia Jaworzno – prezentacja Anny Mocały-Kaliny, Naczelnika Wydziału Zarządzania Funduszami i Strategii Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
W drugiej części seminarium odbyła się dyskusja z udziałem ekspertów i przedstawicieli samorządów z różnych części Polski, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie rozwoju miast. Wzięli w niej udział:
- dr inż. arch. Justyna Gorgoń, ekspert w zakresie rozwoju inteligentnych i neutralnych dla klimatu miast, Akademia Śląska, Wydział Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych;
- Kamil Wieder, Naczelnik Wydziału Wsparcia JST, Departament Programów Pomocowych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej;
- Arkadiusz Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew;
- Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno;
- Paweł Krzemień, Kierownik Biura Rewitalizacji Miasta Słupska.
Podczas dyskusji pojawiło się wiele ciekawych spostrzeżeń, które bazują na wdrażaniu konkretnych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. W jej podsumowaniu padły następujące wątki:
- miasto musi reagować na potrzeby społeczne;
- miasta się ciągle zmieniają i ulegają ciągłym zmianom w wymiarze demograficznym i gospodarczym;
- trendy rozwojowe zawsze trzeba poddawać krytycznej analizie, aby wybrać te, które faktycznie mogą modelować i rozwijać infrastrukturę miejską w ujęciu wielu lat;
- rozwój miast to zawsze efekt ciężkiej pracy wielu zaangażowanych ludzi, ich cierpliwości, determinacji i odważnego dialogu.
Więcej o impulsach w rozwoju miast będziemy mówić w drugiej połowie listopada w Portalu samorządowym.
zdjęcia z wydarzenia dostępne tutaj