11 października odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu, po długiej przerwie w naszej siedzibie w Katowicach. Spotkanie zdominowały kolejny raz kwestie energetyczne.
Zarząd omawiał m.in. działania Związku związane z zaopatrzeniem w węgiel do celów grzewczych najbardziej potrzebujących mieszkańców oraz obiektów użyteczności publicznej w samorządach naszego regionu.
„Aktualnie wszyscy, zarówno administracja publiczna, jak i lokalne społeczności funkcjonujemy w sytuacji nadzwyczajnej, kryzysowej. Bezdyskusyjne jest to, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w zbliżającym się sezonie grzewczym to nasz wspólny priorytet” – podkreślili samorządowcy w trakcie posiedzenia.
Samorządowcy przyjęli także dwa stanowiska, które dotyczą bezpieczeństwa energetycznego, czyli w sprawie:
- kryzysu energetycznego oraz jego przewidywanych skutków dla jednostek samorządu terytorialnego – przygotowane na wniosek naszej Komisji do spraw Lokalnej Polityki Energetycznej;
- potrzeby poszerzenia katalogu podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi korzystających z dodatku z tytuły wykorzystywania niektórych źródeł ciepła (dotyczy to ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 20 września 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła) – stanowisko przyjęte na wniosek Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.
Zarząd przyjął także stanowisko w sprawie rozpoczętej prewencyjnej akcji jodowej w związku z możliwym wystąpieniem zagrożenia skażeniem radiacyjnym.
„Zawarliśmy w nim uwagi i spostrzeżenia, które w tym przedsięwzięciu powinny być brane pod uwagę. Celem naszej interwencji jest zapewnienie jak najsprawniejszej dystrybucji jodku potasu, a tym samym bezpieczeństwa mieszkańców naszych miast” – podkreślał Adam Neumann, Prezydent Gliwic prezentując stanowisko.
Zarząd omówił też kwestie związane z polityką społeczną, w tym m.in. programem Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej oraz zwiększeniem dofinansowania środowiskowych domów samopomocy. W tych sprawach również zostały przyjęte stanowiska.
Szersze informacje związane z przyjętymi dokumentami zostaną opublikowane w najbliższych dniach.