Materiał prasowy oraz foto.: Związek Miast Polskich
O propozycjach dotyczących zmiany finansowania oświaty, obowiązkach gmin i przygotowaniach do wyborów Prezydenta RP czy zmianie godzin pracy urzędów dyskutowała Komisja Wspólna 23 kwietnia br.
Protestem przeciwko przekazaniu do prac parlamentarnych projektu ustawy w sprawie rent i emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych bez opinii KWRiST rozpoczęło się kwietniowe spotkanie Komisji. Przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej projekt zakłada m.in. możliwość ponownego przeliczenia przez ZUS emerytur i rent rodzinnych przyznanych w latach 2009-2019. Wniosek o przeliczenie będzie można złożyć w ciągu 6 miesięcy od 1 lipca 2025 r.
– Ustawa ta nie trafiła pod obrady Komisji Wspólnej, była co prawda omawiana przez właściwy zespół, brakowało jednak wielu informacji, o które wnosili samorządowcy. Teraz jest już w parlamencie. A przecież w pewnym stopniu będzie współfinansowana przez samorządy – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, współprzewodniczący Komisji Wspólnej ze strony samorządowej. A sekretarz Marek Wójcik dodał, że projektodawcy nie odpowiedzieli na uwagi samorządowe, a po roku przekazali projekt do Sejmu z adnotacją, że „został skierowany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego”. To swego rodzaju nadużycie, bo taki zapis oczywiście nie oznacza, że projekt uzyskał opinię. Wójcik zapowiedział też oprotestowanie takiego sposobu procedowania na komisji sejmowej, która jeszcze tego samego dnia omawiała projekt.
Ciąg dalszy dyskusji o finansowaniu oświaty w połowie maja
Uzgodnione przez wszystkie korporacje tworzące stronę samorządową postulaty w sprawie finansowania oświaty przekazał wiceminister Katarzynie Lubnauer prezydent Arkadiusz Chęciński. Jednocześnie zaproponował, by kolejne spotkanie trójstronne, w którym wezmą udział przedstawiciele MEN, MF i strony samorządowej odbyło się w połowie maja. Samorządowcy podkreślają, że potrzeby samorządowe zostały znacząco zaniżone, nie pokrywają często nawet wydatków związanych z wynagrodzeniami nauczycieli, nie mówiąc o wynagrodzeniach pracowników administracji czy wydatkach remontowych.
Zdaniem strony samorządowej niewłaściwy jest mechanizm korygujący, tzw. wskaźnik korygujący Di przesądzający o wysokości środków dla danej JST (w zależności od stopnia awansu zawodowego nauczycieli). Niewłaściwy jest też jednolity dla wszystkich wskaźnik 0,2 dotyczący wydatków rzeczowych oraz wydatków związanych z płacami pracowników administracji i obsługi. Należy je poprawić.
W kontekście niżu demograficznego i dramatycznego spadku liczby dzieci w przedszkolach i szkołach, konieczna jest zmiana zasad funkcjonowania placówek publicznych i niepublicznych prowadzonych przez podmioty inne niż JST, w celu obniżenia kosztów dotacji ponoszonych przez JST.
Kolejne propozycje dotyczą m.in. zniesienia ograniczeń dotyczących organizacji w szkołach oddziałów specjalnych i integracyjnych dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami, naprawy wadliwego systemu wyliczania środków na uczniów z orzeczeniami czy zweryfikowania przepisów prawa regulujących proces orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego uczniów.
Obowiązki wyborcze gmin
Prezentację dotyczącą obowiązków gmin i dochowania terminów przedstawił Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego. Przypomniał, że wiele obowiązków wyborczych od lat realizują specjaliści z gmin – bez ich wsparcia nie mogłyby się odbyć żadne wybory powszechne, mimo powołania w 2028 roku Korpusu urzędników wyborczych. Ważna jest też pomoc udzielana przez gminy na zasadzie dobrych relacji z dyrektorami KBW.
Do gmin należą zadania związane m.in. z wprowadzaniem danych do Centralnego Rejestru Wyborców, postępowanie w sprawie wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w CRW, zadania związane ze sporządzaniem spisów wyborców, przekazywaniem informacji o wyborach wyborcom niepełnosprawnym, zapewnieniem pomieszczeń na lokale wyborcze, w tym dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, wydawaniem zaświadczeń dotyczących zmiany miejsca głosowania, sporządzaniem pełnomocnictw czy zadania związane z transportem, zarówno wyborców, jak i kart do głosowania.
– Rola gmin jest tu absolutnie kluczowa – podkreślił Grzegorz Gąsior.
PKW przygotowała też krótkie filmiki instruktażowe dotyczące wyborów, m.in. sposobu głosowania, uprawnień dla wyborców niepełnosprawnych, które gminy mogą zamieścić również na swoich stronach internetowych. Warto, by informacja ta dotarła do jak największej liczby wyborców.
– Przyłączam się do apelu o udostępnianie tych materiałów przygotowanych przez PKW na Państwa własnych profilach i stronach gmin – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Szymański.
Prezentację przedstawioną podczas KWRiST wraz ze spotami wyborczymi zamieścimy natychmiast po jej otrzymaniu z KBW.
Centralne wydłużanie czasu pracy urzędów niepotrzebne
W ramach rządowego zespołu ds. deregulacji pojawiła się propozycja doprecyzowania przepisów związanych z czasem pracy urzędów administracji publicznej. Obecnie wiele urzędów pracuje w godzinach pokrywających się z typowymi godzinami pracy obywateli, czyli między 8.00 a 16.00 lub 9.00 a 17.00 – mówiła Anita Noskowska-Piątkowska, szefowa Służby Cywilnej. Dlatego w tych urzędach, które obsługują interesantów należy tak dostosować godziny otwarcia, by obywatele mogli załatwić sprawy po pracy. Proponuje w związku z tym, by przynajmniej jeden dzień w tygodniu, np. w poniedziałek wszystkie urzędy pracowały w godzinach: 8.00 – 18.00 lub nawet 19.00.
Samorządowcy przekonywali, że od lat dostosowują godziny pracy urzędów do potrzeb mieszkańców. Jeśli jest presja obywateli, to wydłużają godziny pracy, dostosowując je do lokalnej specyfiki. Centralne rozwiązanie nie jest potrzebne. Przykładem mogą być powiaty wokół Warszawy, które raz w tygodniu pracują o 2 godziny dłużej, bo jest taka potrzeba; na prowincji nie, bo mieszkańcy nie zgłaszają takiego postulatu. Dodatkowo urzędy świadczą coraz więcej e-usług, które są dostępne dla obywateli 24 godziny w tygodniu bez wychodzenia z domu.
Więcej informacji w kwietniowym numerze „Samorządu Miejskiego”.
hh