W dniach 16-17 września br. w Cieszynie odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Ekologii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów nt. „Wybrane problemy z zakresu ochrony środowiska”.
Miejsce spotkania było nieprzypadkowe: tym razem na zaproszenie p. Gabrieli Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna, Członkini Zarządu Związku, Komisja Ekologii zawitała do Cieszyna. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć efekty prowadzonych w ostatnich latach – w ramach projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne” – działań inwestycyjnych w zakresie terenów zieleni i błękitno-zielonej infrastruktury, realizowanych na tle działań planistycznych, programowych, partycypacyjnych i koncepcyjnych, pod hasłem „Cieszyn dla klimatu”. Tematem pierwszego dnia posiedzenia była bowiem adaptacja gmin do zmian klimatu – nowe regulacje i dokumenty strategiczne oraz błękitno-zielona infrastruktura jako odpowiedź na wyzwania w zagospodarowaniu wód opadowych.
W ramach tego bloku tematycznego miało miejsce omówienie założeń i stanu prac nad Regionalnym Planem Adaptacji do zmian klimatu dla Województwa Śląskiego przez p. Alinę Mzyk, Kierownik Referatu ds. klimatu w Departamencie Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach oraz p. dr Agnieszkę Kuśmierz i p. dr Agnieszkę Sobol, Ekspertki Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Następnie p. Paweł Jaworski, Dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, przedstawił zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska dotyczące obowiązku sporządzania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu dla miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz aktualizacji obowiązujących MPA dla dużych miast. Po prezentacji przedstawicielka Departamentu odpowiedziała na pytania Członków Komisji.
W drugiej części dnia Członkowie Komisji mieli możliwość zapoznać się z dobrymi praktykami we wprowadzaniu błękitno-zielonej infrastruktury jako narzędzia w adaptacji do zmian klimatu na obszarach zurbanizowanych: przykłady takich działań z różnych zachodnioeuropejskich i polskich miast przybliżyła p. Maria Skotnicka z Fundacji Sendzimira, a następnie doświadczeniami Miasta Cieszyn w tym zakresie podzielił się p. Aleksander Dorda, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Cieszynie. Po krótkiej prezentacji, wraz z p. Przemysławem Majorem, II Zastępcą Burmistrza Miasta Cieszyna zaprosili uczestników posiedzenia na spacer terenowy po mieście, gdzie pokazali zrealizowane inwestycje w terenie.
Z kolei drugi dzień posiedzenia rozpoczął się od rozmów dotyczących gospodarki odpadami: aktualnych przepisów i doświadczeń samorządów w kontekście problemu porzucania odpadów i likwidacji nielegalnych składowisk. W tej części programu uczestnicy wysłuchali prezentacji p. Katarzyny Ratowskiej i p. Małgorzaty Grańskiej z Delegatury w Bielsku-Białej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Miała także miejsce dyskusja, w ramach której swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele gmin, które na swoim terenie likwidowały w ostatnich latach nielegalne składowiska odpadów.
Ostatnia część posiedzenia poświęcona była tematowi obowiązków starosty w zakresie kontroli palenisk użytkowanych przez przedsiębiorców, wynikających z Programu ochrony powietrza dla woj. śląskiego i problemów związanych z prowadzeniem kontroli. Obowiązujące w tym obszarze regulacje oraz własne doświadczenia w ich stosowaniu omówili przedstawiciele Urzędu Miasta Żory i Starostwa Powiatowego w Gliwicach.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Członkom Komisji oraz zaproszonym Gościom za aktywny udział w posiedzeniu!