W obliczu przyspieszających zmian klimatu oraz ich skutków, w tym występujących coraz częściej susz i powodzi błyskawicznych, tereny silnie zurbanizowane – czyli miasta, w których żyje wielu z nas – muszą stawać czoła wyzwaniu, jakim jest właściwe zagospodarowanie wód opadowych. Dlatego tak cenne są nawet niewielkie inicjatywy z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, takie jak ogrody deszczowe, niecki retencyjne czy zielone dachy, które w ostatnich latach coraz częściej obserwujemy w przestrzeni miejskiej.
Dwa lata temu nasz Związek zainicjował realizację przedsięwzięcia „Zakładanie ogrodów deszczowych w miastach woj. śląskiego”, które wpisywało się w ten trend i stanowiło pilotaż dla dalszych działań samorządów. W ramach tego projektu, we współpracy z Fundacją Sendzimira i samorządami lokalnymi, na terenie czterech miast województwa śląskiego powstały ogrody deszczowe, których koncepcje były dopasowane do lokalnych warunków i specyfiki terenu. Pod okiem ekspertów z Fundacji stworzyli je mieszkańcy: młodzież szkolna, dzieci z przedszkola, seniorzy, wspólnie ucząc się, jak niewielkim wysiłkiem można skutecznie zwiększyć odporność na zmiany klimatyczne naszych przestrzeni publicznych oraz ich bioróżnorodność. Zakładanie każdego z czterech ogrodów poprzedzał warsztat edukacyjny. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w Częstochowie, Kaletach, Sosnowcu i Żorach.
Po dwóch latach od tego przedsięwzięcia postanowiliśmy sprawdzić, jak mają się nasze ogrody deszczowe. Okazuje się, że zasadzona wówczas roślinność bujnie się rozwinęła i świetnie spełnia swoją retencyjną funkcję:
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie, Urzędu Miasta Kalety i Urzędu Miasta Żory.
Pełną relację z przedsięwzięcia „Zakładanie ogrodów deszczowych w miastach woj. śląskiego” można zobaczyć w filmie.