300 lat od nadania praw miejskich Białej

Na początku stycznia minęło 300 lat od nadania praw miejskich Białej. Z tej okazji m.in. przygotowano ekspozycję w Muzeum Historycznym uświetniającą ten jubileusz.

 

9 stycznia 300 lat temu Biała, która w przeszłości była niewielkim przysiółkiem wielkiego Lipnika, otrzymała prawa miejskie. To też rozpoczęło dynamiczny rozwój tej miejscowości. – przypominają historycy.

W związku z tym jubileuszem w Muzeum Historycznym przygotowano wystawę pn. „300-lecie nadania praw miejskich Białej i rzeczy zwykłe tamtego czasu”. W ramach wystawy można zobaczyć zabytki archeologiczne, które zostały znalezione podczas zakończonych w ubiegłym roku prac na terenie rewitalizowanego placu Wojska Polskiego, dawnego głównego rynku w Białej. Naukowcy prowadzili je w obrębie dawnej wagi miejskiej oraz gospody starościńskiej, która w latach 1723-1750 czasowo służyła za pierwszy ratusz.

– To nieduża, esencjonalna wystawa czasowa w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej poświęcona ważnemu jubileuszowi dla historii Bielska-Białej – dwumiasta na historycznym pograniczu Małopolski i Śląska – trzechsetnej rocznicy nadania praw miejskich Białej, która przypada na 9 stycznia 2023 roku. – komentują wydarzenie przedstawiciele Muzeum.

Źródło: UM Bielsko-Biała

więcej o historii tutaj: https://www.bielsko.info/wiadomosci/34007-mija-300-lat-od-nadania-praw-miejskich-bialej-wystawa-bielsko-biala

 

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content