30-lecie samorządności miasta Rydułtowy

Rok 2022 r. dla Rydułtów upływa pod szczególnym, rocznicowym znakiem. Bowiem w tym roku przypada 30-lecie uzyskania przez gminę na nowo praw miejskich. Z tej okazji 28 kwietnia odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta.

 

– Trzydzieści lat to niewiele może się wydawać. Jednak dla nas, dla naszej gminy to czas intensywnych zmian. Z tej okazji przygotowaliśmy film: trzydzieści lat w trzydzieści minut – powiedział na początku wydarzenia Marcin Połomski, Burmistrz Miasta zapowiadając jednocześnie materiał wideo.

Z uwagi na apel Wojewody Śląskiego dotyczący ogłoszenia żałoby w naszym regionie w związku z tragicznymi zdarzeniami w Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka” Ruch Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, uroczystość przybrała nieco inny charakter. Część artystyczna została pominięta. W pierwszej części miała miejsce prezentacja najbardziej urokliwych miejsc w Rydułtowach oraz film promocyjny pt. „Rydułtowy – tu chcę żyć”.

W historii Rydułtów można wskazać dwie ważne daty. Jedną z nich jest 1975 rok, wtedy bowiem miasto utraciło swoją autonomię. Przedstawiciele rydułtowskiego samorządu podkreślają, że był to cios dla jego mieszkańców. Z niezależnego miasta Rydułtowy stały się dzielnicą Wodzisławia Śląskiego. Jednocześnie podkreślają oni, że nawet włączenie do Wodzisławia Śląskiego nie odebrało gminie potencjału i chęci do zabiegania o autonomię.

Z czasem przyszła fala przeobrażeń – i jak wyjaśniają aktualni przedstawiciele samorządu – to na bazie Komitetu Obywatelskiego w Rydułtowach powstał ruch dążący do odłączenia i ponownego uzyskania niezależności. W 1991 r. starania te doprowadziły do zwycięstwa. W 2022 roku mija dokładnie 30 lat od odłączenia Rydułtów od Wodzisławia Śląskiego.

– Trzydzieści lat, osiem kadencji, a idąc dalej, można powiedzieć osiem zespołów ludzkich, które wdrażały w życie dobre rozwiązania dla mieszkańców – podkreśla Lucjan Szwan, Przewodniczący Rady Miasta Rydułtowy.

Burmistrz miasta Rydułtowy w trakcie uroczystości zgromadzonych uczestników zachęcił do zapoznania się z publikacją pn. „Rozsmakuj się w Rydułtowach” – są w niej prezentowane wybrane obiekty i miejsca w gminie „w towarzystwie” kulinarnych przepisów, rekomendowanych przez mieszkańców.

W drugiej części wydarzenia zostały wręczone wyróżnienia pn. „Złote grabie” oraz odznaczenia państwowe dla osób szczególnie zaangażowanych w życie lokalnej społeczności.

„Za przychylność naszych sąsiednich samorządów, samorządu województwa, miast partnerskich, parlamentarzystów, ale i radnych, pracowników służb i instytucji miejskich serdecznie dziękujemy” – powiedzieli przedstawiciele samorządu lokalnego w Rydułtowach.

– Ciężka praca i wytrwałość, to zdecydowało o naszym sukcesie. Jednak wciąż chcemy się rozwijać. Dziś przed nami nowe wyzwanie, czas transformacji regionów pogórniczych. Chcemy, aby to był aktywny czas, wartościowych inicjatyw i działań, które zakończymy powodzeniem – podsumowuje Marcin Połomski.

Po uroczystej sesji uczestnicy wydarzenia zwiedzili teren Rydułtowskiej Ynklawy Bardzo Aktywnych RYBA.

film dostępny tutaj

zdjęcia dostępne tutaj

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content