XII Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚĆI, 19-20 marca 2025 r., Lublin

Śląski Związek Gmin i Powiatów objął patronatem środowiskowym XII Ogólnopolską Konferencję Samorządu i Oświaty Edukacja Przyszłości, która odbędzie się w dn. 19-20 marca 2025 r. (środa-czwartek) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Organizatorem wydarzenia jest Municipium S.A. (wydawca Pisma Samorządu Terytorialnego ,,Wspólnota”), a współgospodarzem Miasto Lublin.

Edukacja Przyszłości to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce związanych z oświatą, które gromadzi liderów samorządowych, dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli oraz najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. W trakcie konferencji dyskutuje się o kluczowych wyzwaniach i możliwościach, jakie stoją przed współczesną edukacją.

W tym roku organizator zwiększył liczbę zaplanowanych paneli. Odbędą się w czterech blokach, których tematyka będzie skoncentrowana wokół finansowania, zarządzania i nauczania. Po raz pierwszy jednym z tematów przewodnich będzie zdrowie psychiczne uczniów i nauczycieli oraz rola szkoły w przeciwdziałaniu kryzysom psychicznym. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję wysłuchać inspirujących prelekcji, wziąć udział w warsztatach i uczestniczyć w dyskusjach prowadzonych przez cenionych ekspertów i praktyków. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy oraz zdobycia praktycznej wiedzy, którą można wykorzystać w codziennej pracy.

Głównymi zagadnieniami tematycznymi są:

Finanse w edukacji: zarządzanie, wyzwania, dobre praktyki
Omówione zostaną wyzwania i możliwości finansowania oświaty, w tym wpływ nowych regulacji na budżety samorządów i jakość edukacji. Eksperci poruszą kwestie pozyskiwania funduszy, współpracy z organizacjami i biznesem oraz pisania wniosków o granty. Przedstawione zostaną także przykłady modernizacji infrastruktury szkolnej i zarządzania inwestycjami w obliczu niżu demograficznego.

Zarządzanie szkołą: bezpieczeństwo w cyfrowym świecie
Zostanie poddane pod dyskusję, jak szkoły mogą sprostać współczesnym wyzwaniom w zakresie zarządzania placówkami oraz ochrony danych i bezpieczeństwa uczniów. Uczestnicy skupią się na kluczowych aspektach nowoczesnego zarządzania, takich jak cyberbezpieczeństwo, organizacja pracy kadry nauczycielskiej czy przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu nauczycieli, a także poznają praktyczne rozwiązania w zakresie ochrony dzieci, zarządzania danymi oraz wsparcia technologicznego.

Nauczanie przyszłości: innowacje, technologie, personalizacja
Tematem rozmów będą nowe perspektywy w edukacji, dostosowane do zmieniającego się świata. Eksperci podzielą się wiedzą o wprowadzaniu sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii do nauczania, profilowaniu w szkołach średnich, współpracy z sektorem prywatnym w rozwoju szkolnictwa branżowego oraz przygotowywaniu młodzieży do zawodów przyszłości.

Zdrowie psychiczne wsparcie ucznia – klucz do zrównoważonej edukacji
Nowością w programie konferencji są tematy związane ze zdrowiem psychicznym młodzieży. Poruszone zostaną kwestie przeciwdziałania przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy, uzależnienia od technologii oraz organizacji wsparcia psychologicznego. Uczestnicy poznają sprawdzone rozwiązania i przykłady udanej współpracy między rodzicami, nauczycielami i specjalistami, wspierające zdrowie psychiczne w szkołach.

Wyróżnikiem konferencji są jej uczestnicy i paneliści. Z jednej strony są to władze samorządowe oraz urzędnicy miejscy, gminni i powiatowi zajmujący się tematyką oświaty, z drugiej – dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele i eksperci oświatowi. Edukacja Przyszłości to dwa dni debat, wykładów i warsztatów w gronie wybitnych ekspertów i starannie dobranych praktyków, a także liczne wydarzenia towarzyszące: strefy eksperckie, wystawy targowe i promocyjne, meeting roomy, warsztaty. Nieodłącznym elementem konferencji jest Lubelski Wieczór Artystyczny, który uświetni występ Gwiazdy Wieczoru.

Udział w konferencji jest odpłatny, jednakże w ramach patronatu został ustanowiony rabat dla jst członkowskich Związku. W przypadku chęci udziału w wydarzeniu uprzejmie prosimy o wypełnienie zindywidualizowanej karty zgłoszenia dla członków Związku (do pobrania w załączniku), którą należy przesłać na adres: konferencje@municipium.com.pl

W przypadku szczegółowych pytań uprzejmie prosimy o kontakt z organizatorem wydarzenia pod nr tel. +48 (22) 242 80 18/53/55 lub adresem e-mail: m.likowska@municipium.com.pl. Więcej informacji na stronie internetowej organizatora pod tym linkiem.

Do pobrania

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content