Uwaga na strony podszywające się pod sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej

Materiał prasowy: serwis samorządowy PAP

W sieci pojawiły się stworzone przez oszustów strony podszywające się pod sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej. Stworzone przez cyberprzestępców witryny do złudzenia przypominają oficjalny sklep internetowy PGG – ostrzega CSIRT KNF.

 

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego – CSIRT KNF ostrzega przed fałszywymi stronami, które wyglądem przypominają sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej.

„Wysokie ceny węgla oraz brak opału w składach sprawiają, że wiele osób traci czujność podczas próby jego zakupu. Moment ten wykorzystują cyberprzestępcy, którzy oferując ceny niższe od rynkowych, za pośrednictwem fałszywych stron, próbują nakłonić do przelania pieniędzy na wskazane konto. UWAGA TO OSZUSTWO!” – czytamy w komunikacie CSIRT KNF.

Również Polska Grupa Górnicza ostrzega na swojej stronie internetowej przed tym oszustwem.

„Informujemy, że strony https://pgg-wegiel.info oraz https://pgg-wegiel.pl są fałszywe i nie mają nic wspólnego z naszym internetowym sklepem. Grafiki na tych stronach oraz widoczny asortyment, mogą wprowadzać w błąd. Są bowiem podobne do grafiki naszego sklepu. Oszuści bezprawnie wykorzystują także logo naszej spółki. Podają również na tych stronach ceny takie jak ceny surowca z naszych kopalń. Apelujemy, aby nie dokonywać wpłat za pośrednictwem tych stron, gdyż mogą Państwo stracić pieniądze. Prosimy o rozwagę w zakupach. Jednocześnie przypominamy, że właściwy adres sklepu PGG S.A. to https://sklep.pgg.pl. Sesje sprzedażowe w naszym sklepie są codziennie po 16.00. W poniedziałki , środy i piątki wystawiamy miały, a we wtorki i czwartki węgiel” – informuje grupa PGG.

Eksperci z CSIRT KNF przypominają, że w przypadku wykonania przelewu na konto oszusta należy niezwłocznie skontaktować się z infolinią swojego banku. Szybka reakcja daje szansę cofnięcia przelewu.

CSIRT KNF zachęca także do zgłaszania do CERT Polska (CSIRT NASK) podejrzanych stron internetowych, wiadomości SMS lub e-maili. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej https://incydent.cert.pl, e-mailem na adres cert@cert.pl lub SMS-em pod numer 799 448 084.

Skip to content