Konwent Prezydentów Miast na Prawach Powiatów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wystosował stanowisko w sprawie nielegalnego składowania odpadów na terenie województwa śląskiego, zwracając uwagę na poważne zagrożenia, które wynikają z tego procederu.
W opinii Konwentu, nielegalne składowanie, szczególnie odpadów niebezpiecznych, stanowi narastające ryzyko dla środowiska oraz zdrowia i życia mieszkańców województwa śląskiego. Konwent zaznacza, że w obliczu coraz częstszych ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak powodzie, które miały miejsce w południowej części kraju, problem ten staje się jeszcze bardziej naglący.
Zdaniem Konwentu, skala tego zjawiska jest ogromna, a wiele odpadów pochodzi nie tylko z terenu województwa, ale jest przywożonych z innych części Polski i z zagranicy. Problem nie dotyczy jedynie odpadów komunalnych – odpady niebezpieczne są często składowane na terenach nieprzeznaczonych do tego, co prowadzi do skażenia gleby, powietrza i wody pitnej. W konsekwencji, może to wywoływać szkody na dużą skalę, a dotychczasowe działania organów państwowych nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Konwent Prezydentów apeluje do Rządu RP o pilne zmiany legislacyjne, które pozwolą na skuteczne rozwiązanie tego problemu. W ocenie Konwentu, brak systemowego podejścia do tej kwestii i niewystarczająca skuteczność egzekwowania przepisów prawa to główne przyczyny narastającego zagrożenia. Dodatkowo, wadliwe regulacje prawne oraz niewystarczająca koordynacja działań między instytucjami przyczyniają się do poczucia bezkarności wśród sprawców tych przestępstw.
Konwent podkreśla, że obecne przepisy prawa pozostawiają zbyt wiele przestrzeni na prowadzenie działalności przestępczej związanej z nielegalnym składowaniem odpadów. W związku z tym, Konwent stanowczo postuluje o wprowadzenie zmian prawnych, które nie tylko pozwolą na skuteczne usuwanie skutków, ale przede wszystkim zapobiegną dalszemu rozwojowi tego procederu. Załączone do stanowiska propozycje rozwiązań legislacyjnych, poparte przez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego, zawierają konkretne kroki, które mogą pomóc w ograniczeniu tego problemu. Konwent apeluje również o bardziej efektywną współpracę służb i instytucji oraz o wdrożenie skutecznych mechanizmów kontrolnych, które będą monitorować przestrzeganie przepisów przez podmioty odpowiedzialne za gospodarkę odpadami. Pełna treść stanowiska dostępna jest w poniższym załączniku.