Śląskie powiaty ponownie w czołówce.

W dniach 13 – 14 marca 2024 r. w Karpaczu odbyło się XXX Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. W obradach plenarnych udział wzięli starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu – członkowie Związku Powiatów Polskich. W trakcie Zgromadzenia Ogólnego odbyła się m.in. uroczysta Gala wręczenia wyróżnień w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu. 
Ranking to konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich ponad 20 lat, jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco w trybie online. Wśród wyróżnionych znalazł się Śląski Związek Gmin i Powiatów.
W trakcie oceny samorządów powiatowych eksperci ZPP przyznają punkty w siedmiu grupach tematycznych. Liderzy rankingu w poszczególnych kategoriach otrzymali prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd 2023”. Natomiast samorządy sklasyfikowane na dalszych pozycjach wśród nagrodzonych mogą z kolei szczycić się tytułem: „Laureat Rankingu Powiatów 2023” oraz „Laureat Rankingu Miast 2023”. Laureaci Rankingu typowani są w 4 kategoriach: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu.
Wśród Laureatów w kategorii: powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców pierwsze miejsce, jako ,,Dobry Polski Samorząd 2023″, otrzymał Powiat Raciborski. W kategorii: powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców drugie miejsce zajął Powiat Wodzisławski, zaś miejsce trzecie Powiat Cieszyński.  W prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu dodatkowo można było uzyskać tytuł „Super Powiat 2023″ i „Super Miasto 2023”. To nagroda przyznawana tym samorządom terytorialnym, które wykazały się największym procentowym udziałem realizacji zadań uwzględnianych w rankingu w swojej kategorii. Świadczy to o zaangażowaniu w wielopłaszczyznowy rozwój danej jednostki. Tym samym jest wyrazem uhonorowania „Mistrzów wśród samorządowych liderów”. Związek Powiatów Polskich wyróżnił również te samorządy powiatowe, które od 2019 r. utrzymywali najwyższą pozycję w corocznej klasyfikacji rankingu wyliczaną jako średnia z okresu całej kadencji. 
Podczas obrad nie zabrakło również rozmów dotyczących istotnych kwestii związanych z funkcjonowaniem samorządu szczebla powiatowego. Więcej o wynikach: Zwycięzcy Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu | Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego Związek Powiatów Polskich (zpp.pl)  

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content