Samorządowa pomoc dla ukraińskich miast Obwodu Kijowskiego

Ukraina Dary

W dniach 16 – 18 marca br. delegacja Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wzięła udział w wyjeździe do Ukrainy w ramach zapoczątkowanego w zeszłym roku przedsięwzięcia:

,,Jesteśmy z Wami – samorządowa pomoc dla ukraińskich miast Obwodu Kijowskiego”

Przedstawiciele Związku spotkali się z samorządowcami  i wolontariuszami z kilku miast, m.in.: Buczy, Irpienia oraz Makarowa i przekazali społecznościom lokalnym  z terenu Obwodu Kijowskiego pomoc rzeczową i humanitarną zorganizowaną przez samorządy członkowskie.

–  W blisko rok po najeździe rosyjskich wojsk na Ukrainę mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć skalę zniszczeń w miastach leżących na północ od Kijowa. Część ze zrujnowanych budynków została już   odbudowana, ale spore części miast takich jak: Makarów, Borodzianka, czy Kalinówka wciąż wymagają dużego wsparcia z zewnątrz – podkreśla Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol  – Członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Przedstawiciele Związku wraz Merem Buczy Anatolijem Fedorukiem złożyli kwiaty pod tablicą  pamiątkową znajdującą się w sąsiedztwie cerkwi – w miejscu zbiorowej mogiły, w której w marcu 2022 r. pochowano okoliczną ludność cywilną, brutalnie zamordowaną przez rosyjskich najeźdźców.

– Podczas spotkania w siedzibie buczańskiego magistratu rozmawialiśmy m.in. o wzmacnianiu samorządowych relacji ukraińsko – polskich  oraz o planach związanych z dalszą współpracą między naszym Związkiem i Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy – mówi Witold Magryś, Dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Przypomnijmy, że dzięki współpracy z KORZMU w latach 2014 – 2018  powstały 3 partnerstwa miast, tj.: Bucza – Pszczyna, Żory – Tetyjów, a także Miedźno – Piskiwka. Dziękujemy gminom: Siewierz, Zbrosławice, Pilchowice, a także Opatów za wyrażenie wstępnej woli współpracy z kolejnymi miastami ukraińskimi.

Dołączamy również ogromne podziękowania dla gmin:  Czechowice-Dziedzice, Pilchowice, Strumień, Gaszowice, Pszczyna i  Bielsko-Biała, a także Komunikacji Miejskiej Rybnik sp. z o. o za pomoc w zorganizowaniu i sprawnym dostarczeniu transportu pomocy na Ukrainę.

Foto. Źródło: Śląski Związek Gmin i Powiatów. 

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content