Powiat Cieszyński nowym powiatem członkowskim naszego Związku

31 marca br. do grona powiatów członkowskich naszego Związku dołączył Powiat Cieszyński. Nasza organizacja zrzesza już 155 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego. Poniżej prezentujemy jej walory turystyczne i lokalizacyjne.

Powiat Cieszyński rozciągający się wzdłuż południowej granicy województwa śląskiego, a zarazem granic Polski, w znacznej mierze pokrywa się z obszarem Śląska Cieszyńskiego. Historyczną i jednocześnie administracyjną stolicą regionu jest Cieszyn – jego najstarsze miasto. Specyficzne dla powiatu jest zróżnicowane ukształtowanie terenu i wynikająca z tego faktu różnorodność charakteru poszczególnych jego części. Na południowym wschodzie wznoszą się Beskidy z zalesionymi stokami, a im dalej na północ tym teren robi się coraz bardziej płaski, aby w końcu przeobrazić się w krajobraz nizinny obfitujący w liczne akweny ze Zbiornikiem Goczałkowickim na północnej granicy powiatu. Przez swoje strategiczne położenie Powiat Cieszyński pełni ważną rolę w systemie komunikacyjnym województwa śląskiego. Do grudnia 2007 roku, czyli do przystąpienia Polski do układu z Schengen, w Cieszynie-Boguszowicach znajdowało się największe przejście drogowe na granicy polsko-czeskiej. Od stolicy województwa, Katowic, Cieszyn jest oddalony o 70 km. Od międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach dzieli go 110 km, a od międzynarodowego portu lotniczego w Balicach – 140 km. Najbliżej jest do lotniska w czeskiej Ostrawie – tylko 50 km.

Bogata kultura ludowa, zabytki pamiętające czasy piastowskie, niezwykłe walory przyrodnicze oraz przygraniczne położenie sprawiają, że region ma wielki potencjał, który sukcesywnie wykorzystuje.

Powierzchnia: 730,20 km2, w tym 40% lasy
Ilość mieszkańców: 175 826
Ilość gmin wchodzących w skład Powiatu: 12

Źródło: Powiat Cieszyński

 

Skip to content