Po sesji Zgromadzenia Ogólnego – 6 grudnia

Zamek Piastowski w Raciborzu, jedno z najważniejszych miejsc historycznych Górnego Śląska, stał się w dn. 6 grudnia br. miejscem ważnych obrad samorządowych. To właśnie tam odbyła się LVIII sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, gromadząca przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień zaproszonych gości, którzy przedstawili swoje spostrzeżenia na temat aktualnych wyzwań i możliwości stojących przed samorządami.

Następnie zgromadzeni samorządowcy podziękowali za zaangażowanie w prowadzenie działań przeciwpowodziowych oraz walkę ze skutkami powodzi we wrześniu br., która dotknęła gminy i powiaty w woj. śląskim. Wyróżnienie za zaangażowanie otrzymali:

płk Paweł Piątkowski, Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej,

nadbryg. Wojciech Kruczek, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Ważnym punktem obrad był wykład pt. „Nowa perspektywa funkcjonowania samorządu terytorialnego na początku dziewiątej kadencji”, który wygłosił prof. dr hab. Jerzy Korczak, ekspert ds. samorządu terytorialnego. Prelekcja dostarczyła uczestnikom cennych informacji dotyczących nowych możliwości i zmian w funkcjonowaniu władz lokalnych.

W dalszej kolejności delegaci przystąpili do uchwalania dokumentów, które określają m.in. działania Związku na 2025 r.

W drugiej części sesji Delegaci przyjęli stanowiska w istotnych dla samorządów sprawach, tj.:

  • wstrzymania naboru wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze
  • kierunków działań jakie należy podjąć w celu uniknięcia lub zminimalizowania skutków kolejnych zdarzeń powodziowych
  • budowy systemu ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce
  • zniesienia ograniczenia w długości sprawowania funkcji wójta, burmistrza i prezydenta, tj. dwukadencyjności w samorządach 

Dodatkowo przyjęto rekomendacje dotyczące jednolitego postępowania w sprawie wyłączenia organu i pracownika od udziału w postępowaniu administracyjnym w kwestiach zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów.

Sesja była nie tylko miejscem podejmowania kluczowych decyzji, ale także platformą do wymiany doświadczeń i merytorycznych dyskusji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i aktywne zaangażowanie. To kolejny krok w umacnianiu samorządowej wspólnoty województwa śląskiego.

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia (pod tym linkiem).

Skip to content