Po posiedzeniu Zarządu Związku – 26 kwietnia

W dn. 26 kwietnia br. odbyło się pierwsze po wyborach samorządowych posiedzenie Zarządu naszego Związku. Tym razem – na zaproszenie p. Mirosława Dużego, Starosty Mikołowskiego – miało ono miejsce w malowniczym Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

W trakcie pierwszej części posiedzenia, Zarząd spotkał się z samorządowcami powiatu mikołowskiego. Zgromadzeni włodarze omówili m.in. przyszłe wyzwania oraz priorytety w nadchodzącej kadencji samorządowej. Następnie, z dużym entuzjazmem, Zarząd podjął uchwałę o przystąpieniu Gminy Brenna do naszego Związku, co zwiększyło liczbę członków do 158 jednostek samorządowych.

W dalszej części posiedzenia Zarząd przyjął stanowiska / pisma w kilku istotnych sprawach (stanowiska dostępne są pod tym linkiem):

  1. projektu ustawy o pomocy dla producentów rolnych w zapłacie części podatku rolnego za 2024 r.,
  2. projektowanych zmian dotyczących funkcjonowania audytu wewnętrznego w jednostkach samorządu terytorialnego,
  3. potrzeby uproszczenia rozliczeń nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji wg systemu tzw. net-billingu.

 

Zarząd Związku objął także patronatem kilka wydarzeń branżowych oraz udzielił poparcia dla idei uruchomienia bezpośredniego pociągu relacji Kraków – Katowice – Rybnik – miasta chorwackie: Rijeka i Split. Ponadto, przyjęto drugą część rekomendacji dotyczących obowiązków gmin w zakresie kontroli gospodarki ściekowej, wypracowanych przez Grupę Roboczą ds. problemów gospodarki ściekowej.

Przypominamy również o niedawno wydanym przez Związek opracowaniu pt. „Poradnik Radnego – Samorząd od A do Z”, który stanowi cenne źródło wiedzy dla każdego radnego. Zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją.

Do pobrania

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content