Po Pomorsko-śląskim konwencie samorządowym

5 – 7 października odbył się trzydniowy Pomorsko-śląski konwent samorządowy. W jego trakcie samorządowcy z naszego regionu i województwa pomorskiego rozmawiali o wyzwaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego wspólnot lokalnych. Gospodarzem wydarzenia był Związek Gmin Pomorskich, z którym nasz Związek współpracuje w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.

 

W programie wydarzenia znalazło się miejsce zarówno na teorię – część konferencyjną, jak i praktykę w postaci wizyt studyjnych.
Uczestnicy odwiedzając wybrane gminy z woj. pomorskiego zapoznali się z przedsięwzięciami, których celem jest zaopatrzenie w energię, tj.:

  • gmina Potęgowo, w której znajdują się ekologiczny ciepłociąg, farmy wiatrowe oraz zmodernizowany zakład zagospodarowania odpadów;
  • gmina Kobylnica, w której również znajdują się farmy wiatrowe.

„Przykłady obu tych gmin pokazują, jak skutecznie samorządy lokalne mogą realizować działania, które zwiększają efektywność, bezpieczeństwo i samowystarczalność energetyczną w wymiarze lokalnym” – komentowali przedstawiciele naszego Związku.

Samorządowcy uczestniczący w konwencie poznali też założenia i funkcjonowanie Słupsiego Klastra Bioenergetycznego, którego inicjatorem były Wodociągi Słupskie.

Z kolei w części konferencyjnej miały miejsce m.in. wystąpienia przedstawicieli:

  • Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Województwa Śląskiego na temat bezpieczeństwa energetycznego w wymiarze regionalnym;
  • Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego na temat możliwości finansowania inwestycji związanych z lokalnym bezpieczeństwem energetycznym w ramach PPP.

W tej części odbyła się też dyskusja poświęcona kwestii okresowego wyłączanie oświetlenia ulicznego z udziałem samorządowców z woj. śląskiego i pomorskiego, tj.:

  • Klemens Podlejski, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki i Tomasz Sadłoń, Wójt Gminy Psary,
  • Mirosław Chyła, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin i Andrzej Pollak, Wójt Gminy Nowa Karczma; Wiceprezes ZGP.

Panel dyskusyjny moderował Witold Magryś, Dyrektor biura Związku.

– Dziękujemy za cenne dyskusje, inspirujące doświadczenia i dobrze spędzony czas – podsumował całe wydarzenie Ireneusz Czech, Koordynator Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

zdjęcia dostępne tutaj

Data wydarzenia: 2022-10-07

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content