Po konferencji na temat ochrony powietrza

Jak wdrażać uchwałę antysmogową i prowadzić system kontroli przez samorządy – o tym m.in. rozmawiali uczestnicy konferencji dotyczącej ochrony powietrza. Wydarzenie to zorganizowaliśmy wspólnie z Urzędem Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska 2 grudnia.

– Zapisami tzw. uchwały antysmogowej osiągnęliśmy kompromis. Ważna jest nasza dalsza konsekwencja, bo nie możemy się cofać w działaniach już podjętych na rzecz czystego powietrza. – powiedział otwierając spotkanie Piotr Kuczera, Przewodniczący Związku, Prezydent Rybnika.

Z kolei Anna Bogusz, Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. strategii w obszarze klimatu i środowiska w swoim wystąpieniu podkreśliła, że nie są planowane zmiany w tzw. uchwale antysmogowej i że wyznaczony kierunek będzie nadal respektowany.

Podczas konferencji zostały podsumowane dotychczasowe działania samorządów lokalnych i kompetentnych instytucji w zakresie ochrony powietrza. W dyskusji nie zabrakło także odniesień do obecnej sytuacji na rynku paliw energetycznych.

Zostały również omówione wyniki badań prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach monitoringu środowiska dotyczących naszego województwa oraz wnioski z kontroli samorządów w zakresie realizacji obowiązków, wynikających z Programu Ochrony Powietrza, w tym tzw. uchwały antysmogowej. Kwestie te przedstawili reprezentanci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa. W jej trakcie uczestnicy rozmawiali o problemach natury m.in. organizacyjnej czy proceduralnej w zakresie walki o czyste powietrze. Odnieśli się do takich kwestii:

  • Jak wdrażać uchwałę?
  • Jak prowadzić system kontroli przez samorządy?
  • Czy tzw. uchwała antysmogowa dla woj. śląskiego powinna zostać zaktualizowana?

Ważnym terminem w działaniach antysmogowych była data 1 stycznia 2022 r. Wtedy bowiem rozpoczęły się samorządowe kontrole, które weryfikowały obowiązek wymiany najstarszych źródeł ciepła, wskazany w tzw. uchwale antysmogowej. Praktyczne egzekwowanie tych przepisów było i nadal jest niełatwe. Ograniczenia kadrowe i czasowe czy trudne życiowe sytuacje, w których znajdują się niektórzy mieszkańcy, a na które urzędnicy natrafiają w trakcie kontroli – to tylko kilka kwestii, z którymi się mierzymy w tych działaniach. Do tej listy problemów aktualnie dopisujemy te związane z wojną w Ukrainie i jej skutkami dla rynku energetycznego w Polsce i UE.

Dziękujemy za współpracę zaangażowanie merytoryczne Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, a także gminom: Rybnik, Gliwice, Pawonków, Żory oraz Instytutowi Technologii Paliw i Energii Rybnicki Alarm Smogowy.

zdjęcia z wydarzenia dostępne tutaj:
Po konferencji w sprawie ochrony powietrza

więcej o konferencji:
Konferencja dot. stosowania przepisów mających na celu poprawę jakości powietrza

Data wydarzenia: 2022-12-02

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content