Nasze miasto członkowskie – Siewierz – podpisało umowę partnerstwa z miastem Jahotyń z Ukrainy.

W dniach 3-4 listopada 2023 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz Burmistrz Zdzisław Banaś oraz Mer Jahotynia Natalia Dziuba w obecności Radnych Rady Miejskiej w Siewierzu podpisali umowę o współpracy partnerskiej. W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Witold Magryś.

,,Miasta oraz gminy skupione w Śląskim Związku Gmin i Powiatów nieustannie – bo od 2014 roku – wspierają swoich ukraińskich przyjaciół! Uważamy, że partnerstwa miast są najbardziej efektywną formułą pomocy, dzięki której przekazywane wsparcie trafia bezpośrednio tam, gdzie powinno. Wierzymy, że działania, które podejmujemy wzmacniają tworzenie dobrych więzi między społecznościami lokalnymi obu krajów oraz stwarzają grunt pod powstawanie nowych relacji gospodarczych czy naukowych”. – podkreśla Witold Magryś, Dyrektor Biura.

Gmina Siewierz i Gromada miejska Jahotyń wyraziły chęć dążenia do rozwijania i podtrzymywania relacji między samorządami, organizacjami, stowarzyszeniami i mieszkańcami obu miast.

W trakcie spotkania ukraińska delegacja odwiedziła m.in. Powiatowy Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi w celu zapoznania się z działalnością samorządowej placówki służby zdrowia. Członkowie delegacji z Jahotynia  zaprezentowali film opowiadający o realiach funkcjonowania tamtejszego samorządu w trwającym stanie wojennym w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content