Moc bierna a energooszczędność – po spotkaniu

26 stycznia odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące możliwych do podjęcia przez nasz Związek kroków, aby ograniczyć wysokości opłat naliczanych przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) z tytułu poboru mocy biernej pojemnościowej w oświetleniu ulicznym.

Od pewnego czasu samorządowcy zwracają uwagę, że pojawiają się coraz większe problemy finansowe z utrzymaniem tej infrastruktury. Z jednej strony wynikają one z generalnego wzrostu cen energii, z drugiej strony są związane z naliczanymi przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego opłat z tytułu „poboru mocy biernej”.

Naliczanie tej opłaty w praktyce powoduje, że część samorządowych inwestycji w energooszczędne oświetlenie uliczne nie przyniosło i nie przynosi założonych oszczędności.

Nasz Związek do tej pory zorganizował kilka spotkań, w trakcie których rozmawialiśmy o technicznych możliwościach ograniczenia kosztów mocy biernej. Na ten temat prowadzone są też od kilku miesięcy rozmowy z przedstawicielami właściwych spółek z Grupy TAURON.

–  Podczas spotkania 26 stycznia uzgodniliśmy, że zbierzemy niezbędne dane, które pokażą skalę problemu i kosztów w samorządach. Następnie z udziałem ekspertów będziemy je analizować, a wnioski przedstawimy kompetentnym instytucjom – komentuje Witold Magryś, Dyrektor biura Związku.

Data wydarzenia: 2023-02-01

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content