Kuźnia Rarciborska nową gminą członkowską Związku

10 października do grona gmin członkowskich naszego Związku dołączyła Kuźnia Raciborska. Nasza organizacja zrzesza już 159 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego. Poniżej prezentujemy jej walory turystyczne i lokalizacyjne.

Gmina Kuźnia Raciborska (ok.12,5 tys. mieszkańców, powierzchnia 127 km 2) położona jest w zachodniej części województwa śląskiego, w powiecie raciborskim, w górnym biegu Odry i dolnym Rudy. Całość gminnych terenów leży w Kotlinie Raciborskiej i w płn.-zachodniej części, należącego do Wyżyny Śląskiej, Płaskowyżu Rybnickiego.Po reformie administracyjnej, od stycznia 1999 r., w skład gminy wchodzą: miasto Kuźnia Raciborska oraz sołectwa: Turze, Siedliska, Budziska, Ruda, Jankowice, Ruda Kozielska, Rudy wraz z przysiółkami Biały Dwór, Brantolka, Kolonia Renerowska, Paproć, Podbiała, Przerycie, Szybki.

Kuźnia Raciborska jest nietypowym, jak na warunki województwa śląskiego, cichym i czystym miastem. Leży nad rzeką Rudą, zewsząd otoczona jest lasami. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1641 roku i dotyczą założenia osiedla hutniczego. Zbudowano wówczas kuźnię do wytopu rudy, tartak i wytwórnię gontów. W 1945 roku została włączona do Polski. W roku 1956 uzyskała statut osiedla, a w 1967 otrzymała prawa miejskie.

Przez teren gminy przebiega kilka szlaków turystycznych:

  • Szlak Husarii Polskiej – upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego w 1683 r. na odsiecz Wiednia.
  • Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych – łączy on miejscowości, w których w latach międzywojennych działały polskie szkoły mniejszościowe.
  • Szlak okrężny wokół Gliwic – biegnie on przez najciekawsze miejscowości otaczające Gliwice

 

Na obszarze Gminy wytyczono kilka szlaków, będących jednocześnie ścieżkami rowerowymi.

 

Źródło: Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej

 

Najnowsze aktualności

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content