Konferencja inaugurująca nowy program regionalny Fundusze Europejskie

Materiał prasowy: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

8 grudnia 2022 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się konferencja inaugurująca nowy program regionalny Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027.

 

Warto podkreślić, że 25 października 2022 roku został zamknięty kluczowy etap negocjacji, a do akceptacji Komisji Europejskiej trafiła najnowsza wersja programu regionalnego. Kolejnym etapem jest ostateczna akceptacja dokumentu wyrażona formalną decyzją Komisji.

„Zakończyliśmy ważny etap prac nad kształtem programu regionalnego, który jest drogowskazem dla rozwoju regionu z udziałem 5 miliardów euro, wynegocjowanych z budżetu UE na lata 2021-2027. Projekt programu, wypracowany i wysłany do Komisji, to efekt wielomiesięcznej pracy nad wynegocjowaniem obszarów i zasad wsparcia. Szczególnym dla nas w tej perspektywie jest nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który stanowi największy wkład finansowy do programu. Już dzisiaj zapraszam Państwa na symboliczne otwarcie nowego programu, któremu będzie towarzyszyła dyskusja o bardzo ważnym dla nas aspekcie tj. transformacji regionu i wyzwaniach jakie niesie w związku z Europejskim Zielonym Ładem. Zapraszam do udziału w konferencji, która wprowadzi nas do wdrażania nowej perspektywy finansowej 2021-2027” – podkreśla marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

Najbliższe nabory projektów są planowane już w pierwszym kwartale 2023 roku, dlatego zainteresowanych pozyskaniem wsparcia zapraszamy na oficjalne otwarcie programu regionalnego. To symboliczne otwarcie nowej perspektywy w województwie śląskim zostało zaplanowane 8 grudnia br., w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Konferencja będzie okazją do dyskusji na temat tego jaki wpływ na rozwój i planowaną transformację regionów węglowych powinny mieć Fundusze Europejskie, a także do wymiany doświadczeń związanych z prowadzonymi działaniami w obszarze transformacji, by móc wskazać dobre praktyki i uniknąć błędów w nowej perspektywie.

W trakcie wydarzenia planowane są trzy panele dyskusyjne, podczas których będziemy rozmawiać o:

  • Najważniejszych wyzwaniach Europejskiego Zielonego Ładu;
  • Odpowiedzi regionów na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście zagadnień społeczno-gospodarczych;
  • Transformacji województwa śląskiego (wyzwania i propozycje rozwiązań transformacyjnych).

W dyskusji wezmą udział przedstawiciele europejskich regionów węglowych, przedstawiciele strony rządowej i samorządowej w Polsce, a także reprezentanci regionalnych instytucji naukowych, partnerzy społeczni i gospodarczy.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie (udział wymaga wcześniejszej rejestracji) i online (transmisja wydarzenia na żywo). Więcej informacji na temat konferencji – w tym rejestracja – na stronie rpo.slaskie.pl.

Data aktualizacji: 06.12.2022 r.

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content