W dn. 29 listopada 2024 r. w Sali Audytoryjnej Muzeum Śląskiego w Katowicach odbyła się jubileuszowa, XXV Gala Konkursów organizowanych pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. W jej trakcie nagrodzono laureatów konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego, którego partnerem jest Śląski Związek Gmin i Powiatów. Wyróżniono również laureatów Konkursu na Najlepszą pracę dyplomową i kursową, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział Śląski w partnerstwie z naszym Związkiem. Nagrody w obu konkursach wręczyła p. Anna Grygierek, Zastępca Przewodniczącego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Burmistrzyni Strumienia.
W tym roku o nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego w ramach XXV edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego rywalizowało 38 realizacji zgłoszonych przez 26 gmin. Nagrodę Marszałka przyznano dwóm z nich:
- Centrum Edukacji Ekologicznej przy Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach, której inwestorem było Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów
oraz - „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki” – inwestycji Gminy Cieszyn.
Wręczając nagrody, organizatorzy Konkursu podkreślili ze sceny, jak ważna jest współpraca między lokalnymi samorządami, projektantami i mieszkańcami w tworzeniu dobrej przestrzeni publicznej, co przekłada się na wysoką jakość życia.
Łącznie podczas gali doceniono blisko 20 realizacji architektonicznych z różnych części naszego województwa w ramach obu konkursów:
– Najlepsza Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego,
– Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Ponadto wręczono nagrody autorkom i autorom pięciu prac dyplomowych i kursowych wyróżnionych w XXXV międzyuczelnianym konkursie na Najlepszą pracę dyplomową i kursową z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju. Konkurs ten od lat wspierany jest przez nasz Związek, początkowo w formie patronatu honorowego, później w roli współorganizatora a od dwóch lat – partnera konkursu. Poprzez zaangażowanie się w konkurs chcemy wspierać ciekawe spojrzenia studentów na problemy związane z gospodarowaniem przestrzenią naszego województwa, w odpowiedzi na pojawiające się wyzwania w tym zakresie – jak chociażby depopulacja miast, zmiany klimatyczne czy rozlewanie się zabudowy. W tym roku nagrodzone zostały prace dyplomowe studentów, którzy innowacyjnie i z zaangażowaniem przeanalizowali wybrane przez siebie zagadnienia; były to zarówno projekty architektoniczne, jak i prace ekonomiczne.