poziome loga, od lewej programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Rzeczpospolitej Polskiej, Unii Europejskiej

Informacje o projekcie

Projekt pt. „Dostępny samorząd 2.0” realizowany w partnerstwie przez Śląski Związek Gmin i Powiatów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (Lider Partnerstwa), Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt realizowany w ramach Działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności”, finansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Okres realizacji projektu: 01.01.2024 – 31.12.2028
Wartość projektu: 100,9 mln złotych

Opis projektu

Celem głównym projektu jest poprawa dostępności usług publicznych świadczonych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) oraz obiektów lub przestrzeni pozostających w dyspozycji JST dla osób ze szczególnymi potrzebami. Projekt stanowi kontynuację oraz rozwinięcie działań z zakresu poprawy dostępności w JST realizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Działaniu 2.18 PO WER.

Przewidziane działania w ramach projektu stanowić będą ofertę wsparcia dla JST w zakresie poprawy dostępności i pozwolą samorządom nabyć know-how w zakresie planowania długofalowych działań w obszarze dostępności. Projekt w sposób kompleksowy odpowiadał będzie na wyzwania związane z zapewnianiem dostępności w JST wynikające z obowiązków ustawowych (ust. z dnia 19 lipca 2019r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, Dz. U. z 2022 r., poz. 2240 ze zm) oraz wspierał będzie osiągnięcie celów strategicznych zapisanych w Programie Dostępność Plus.

Więcej informacji o projekcie: Projekt „Dostępny samorząd 2.0” – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Portal Gov.pl

Główne zadania

Zadanie nr 1 – opracowanie i wdrożenie SDS w JST;
Zadanie nr 2 – realizacja procesu szkoleniowo-doradczego na rzecz JST objętych wsparciem oraz realizacja przez JST działań inwestycyjnych w formule grantowej;
Zadanie nr 3 – szkolenia on-line dla koordynatorów dostępności w JST, które nie zostaną objęte wsparciem w ramach projektu.

Rekrutacja JST do projektu – Nabór nr 1

Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakończyło nabór do pierwszej tury projektu. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie projektu dotyczącej naboru.

W ramach naboru zostało uruchomione wsparcia z Zadania 2 tj. realizacja procesu szkoleniowo-doradczego na rzecz JST objętych wsparciem. Szczegółowy harmonogram wsparcia szkoleniowego dla JST zakwalifikowanych do projektu znajdziecie Państwo tutaj: Szkolenia dla JST – harmonogram szkoleń. Ogólnodostępne materiały szkoleniowe znajdziecie Państwo pod tym linkiem: Szkolenia dla JST – materiały szkoleniowe.

Standardy Dostępności w Samorządzie

Oddajemy do Państwa dyspozycji opracowanie pn.: „Standardy Dostępności w Samorządzie” (dalej: SDS). SDS jest zestawem wskazówek, wytycznych i dobrych praktyk dotyczących zapewniania lub poprawy dostępności usług publicznych świadczonych przez samorząd terytorialny.

Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa 4.0 Polska. Oznacza to, że utwór ten można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć z niego zależne przy zachowaniu informacji o autorstwie.

W najbliższym okresie publikacja będzie pilotażowo wdrażania w 80 jednostkach samorządu terytorialnego wyłonionych do uczestniczenia w I etapie realizacji projektu „Dostępny samorząd 2.0”.

Doświadczenia zdobyte w trakcie pilotażowego wdrażania w samorządzie standardów dostępności zostaną następnie wykorzystane do ewentualnego zaktualizowania SDS.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją oraz jej wykorzystywania w realizacji zadań. Publikację możecie Państwo pobrać tutaj.