100-lecie miasta Zabrza

W październiku tego roku mija równo sto lat od czasu, gdy Zabrze uzyskało prawa miejskie. Z okazji Urodzin Miasta już odbyło się wiele wyjątkowych wydarzeń i równie dużo zaplanowano w najbliższym czasie. Miniony weekend był szczególnie uroczysty. W jego trakcie, 2 października w Domu Muzyki i Tańca miał miejsce m.in. wyjątkowy Koncert Galowy z udziałem José Carreras.

 

Uczestnicy tego wydarzenia po jego zakończeniu podkreślali, że było to niesamowite wydarzenie muzyczne i kulturalne. Na przestrzeni lat Carreras stworzył wybitne kreacje w operach Verdiego, Pucciniego i innych kompozytorów. Współpracował z Luciano Pavarottim i Plácido Domingo.

Artyście towarzyszyli znakomici wykonawcy: Katarzyna Stankiewicz, Katarzyna Moś, Urana oraz zabrzanin Stanisław Napierała. Tego wieczoru na scenie swój znakomity warsztat zaprezentowała także Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej.

W koncercie udział wzięli m.in.: przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar, parlamentarzyści, przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów, świata nauki, medycyny, sportu i kultury, zabrzańscy radni oraz przedstawiciele instytucji miejskich. Obecni byli również przedstawiciele miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Zabrzem: Mariia Korniichuk – sekretarz Miasta Równe, Sven Strauß – nadburmistrz Sangerhausen, François-Xavier Cadart – mer Seclin, Thomas Kufen – nadburmistrz Essen, Mats Helmfrid – burmistrz Lund i przewodniczący Rady Miasta Lund, . Byli z nami również: Maria Jagnešakova – dyrektor Muzeum Orawskiego (Słowacja), Henryk Handszuh (Hiszpania), Veronika Grabe (Essen) oraz Damian Spielvogel (Ziomkostwo Śląskie).

W koncercie uczestniczyli również przedstawiciele naszego Związku, tj. Krystyna Siejna, Wiceprzewodnicząca Związku oraz Witold Magryś, Dyrektor biura Związku.

– Z uznaniem obserwowaliśmy w ostatnich dziesięcioleciach przeobrażenie Zabrza z miasta typowo przemysłowego na to, w którym funkcjonują prężnie działające, unikalne w skali kraju placówki medyczne i ośrodki naukowe oraz instytucje szerzące wspaniały dorobek kultury przemysłowej – podkreślała Krystyna Siejna wręczając pani Prezydent Małgorzacie Mańce-Szulik pismo okolicznościowe w trakcie uroczystości.

więcej o uroczystościach poniżej:
https://miastozabrze.pl/2022/10/03/zabrze-swietowalo-100-urodziny/

 

Źródło: UM Zabrze

Data wydarzenia: 2022-09-03

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

Skip to content