Symboliczny gest - bez środków zostaje ciemność

Wczoraj, 1 grudnia w wielu polskich miastach zostały wyłączone światła. Był to znak protestu w związku z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd. Inicjatorem tej akcji jest Unia Metropolii Polskich oraz Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

 

Prezydenci miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszeniu „Tak! Samorządy dla Polski” - chcąc wpłynąć na polski rząd - zaproponowali symboliczne wyłączenie światła i latarni w wybranych punktach miast 1 grudnia o godz. 17 na godzinę. To symboliczny gest, który miał pokazać, że "bez środków zostaje nam ciemność”.

Coraz więcej polskich samorządów z niepokojem patrzy na zapowiedź Premiera zgłoszenia weta w sprawie budżetu UE. Gminy i powiaty zwracają uwagę, że w razie polskiego weta, Polska może utracić duże środki unijne, które są przeznaczone na odbudowę po pandemii COVID-19, a także na rozwój. Dlatego też w ostatnich dniach rady kolejnych miast przyjmują uchwały wzywające Prezesa Rady Ministrów do powstrzymania się od tego typu działań.

Jak wyjaśnia w swoim apelu Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” "obecnie na brak stabilności dochodów samorządów lokalnych, nakłada się zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. W ciągu ostatnich dekad środki pomocowe z UE, były dla naszego kraju swego rodzaju kroplówką, która dawała życie a jednocześnie w spektakularny sposób zmieniła poziom i jakość tego życia.  W ostatnich dniach polski Rząd uprawia hazard negocjacyjny zapowiadając wetowanie budżetu i Funduszu Odbudowy UE. Wygląda to jak próba wyrwania sobie samemu tej kroplówki i wyrzucenie jej do kosza.  A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy dla seniorów, młodzieży i kultury oraz sportu. Uwzględniając stan naszego państwa i sytuację światową, tylko dalsza możliwość korzystania ze wspólnotowych środków finansowych UE w kolejnych latach, może zapewnić uruchamianie lokalnych, wciąż jeszcze nie dość wykorzystanych potencjałów."

Samorządowcy podkreślają, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2.

więcej o postulatach Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski” tutaj

Źródło: Związek Miast Polskich

Data publikacji: 1.12.2020 r.

Jak dojechać