Światowe Forum Miejskie wystartowało

Trwa w Katowicach Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum). To międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat, a jej celem jest wsparcie rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Wydarzenie ma charakter cykliczny, odbywa się co dwa lata i każdorazowo skupia ponad 20 tysięcy uczestników.

 

- Miasta były u zarania naszych dziejów, naszej cywilizacji, głównym impulsem rozwoju - powiedział Mateusz Morawiecki, Premier RP otwierając wydarzenie 27 czerwca, podkreślając, że dwa lata pandemii pokazały, że musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich skupiskach miejskich, życie w wielu państwach.

Jak wyjaśniają organizatorzy przedsięwzięcia, WUF to globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Co dwa lata uczestniczy w nim wielu gości z całego świata, reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe.

Ostatnia dziesiąta edycja miała miejsce w 2020 w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji i Quito w Ekwadorze.

W listopadzie 2018 r. Katowice zostały wybrane na polskiego kandydata na gospodarza konferencji zaplanowanej na 2022 r. 20 maja 2019 r. UN-Habitat ogłosiło, że Katowice będą gospodarzem jedenastej edycji.

więcej o inauguracji Forum poniżej:
https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/miasta-impulsem-rozwoju-ale-wspieranie-tylko-duzych-aglomeracji-sie-nie-sprawdzilo,386998.html

więcej na temat WUF poniżej:
https://wuf11.katowice.eu/pl/?param=okonferencji

Data publikacji: 27.06.2022 r.
 

Polecamy
Współpracujemy