Świętujmy razem, choć w nowych okolicznościach

27 maja br. i w dniach kolejnych przedstawiciele szeroko rozumianego środowiska samorządowego planowali wspólnie świętować 30-tą rocznicę odbudowy samorządu lokalnego w Polsce. To miał być czas na refleksję nad tym, co wspólnie udało się osiągnąć w różnych sferach działania jst, a więc w życiu mieszkańców wspólnot lokalnych. Zakładaliśmy, że ten moment będzie też dobrą okazją do spojrzenia w przyszłość i podjęcia dyskusji nad kierunkiem, w którym samorząd powinien podążać w kolejnych latach.

 

W naszych wspólnych planach byliśmy pewni, że ten czas będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. Pod koniec marca okazało się, że nasza rzeczywistość - w sensie publicznym i prywatnym - zaczyna się drastycznie i niespodziewanie zmieniać. Nagle nasze priorytety „z wczoraj” stały się nieaktualne, a ich miejsce zajęły zupełnie nowe wyzwania, często bezprecedensowe.

Działalność samorządów lokalnych i organizacji samorządowych została podporządkowana walce z epidemią i nadchodzącym nieuchronnie kryzysem. Nasze wspólne plany związane z 30-leciem odbudowy samorządu również zostały odłożone na półkę, z myślą, że być może uda się do nich za jakiś czas wrócić.

Niemniej jednak - niezależnie od aktualnych ograniczeń - chcemy wspólnie uczcić tę ważną dla całego środowiska samorządowego rocznicę.

W poniższej zakładce będziemy się z Państwem dzielić wspomnieniami związanymi z historią tworzenia podstaw ustrojowych jst i ich rozwoju na przestrzeni lat. Chcemy też w tej wirtualnej przestrzeni prezentować refleksje dotyczące roli, którą samorząd lokalny pełni w życiu mieszkańców. Wszystko to pod hasłem 30. rocznicy odbudowy samorządu lokalnego w Polsce.

Jednocześnie zachęcamy Państwa do tego, aby przekazywać nam informacje o inicjatywach, nawet symbolicznych i - ze względu na trwającą epidemię - ograniczonych, których wspólnym mianownikiem jest święto samorządności.

Osoba do kontaktu ze strony Biura Związku:
Dominika Tkocz,
Koordynator działań w sferze PR i szkoleń (e-mail: dtkocz@silesia.org.pl, tel. kom. 510 201 158).

zakładka - 30-lecie

 

 

 

 

 

Jak dojechać