„Podziel się krwią w wakacje” – wspólna akcja RCKiK i Związku

Zachęcamy samorządowców, pracowników urzędów miast, gmin i starostw, radnych oraz wszystkich mieszkańców naszego regionu do oddawania krwi w ramach akcji „Podziel się krwią w wakacje”. Przedsięwzięcie to realizowane jest przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach przy wsparciu naszego Związku. Jego celem jest uzupełnienie zapasów krwi, które ze względu na czas wakacji i trwającą epidemię znacząco się uszczupliły. 

Gdzie i kiedy można oddać krew?

W ramach wspólnej akcji zostaną zorganizowane mobilne punkty poboru krwi w wybranych gminach województwa śląskiego. Jednocześnie przypominamy, że krew można też oddawać od poniedziałku do piątku przez całe wakacje w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (godziny otwarcia i adres dostępne tutaj).

W ramach akcji w najbliższych dniach zaplanowano pobór krwi w następujących gminach:

  • 11 sierpnia, wtorek Czeladź, Rynek, godz. 11.0015.00,
  • 11 sierpnia, wtorek Toszek, Rynek, godz. 11.0015.00,
  • 16 sierpnia, niedziela - Siewierz,  Rynek, godz. 10.00-14.00,
  • 18 sierpnia, wtorek - Kalety, przy Restauracji "Gościnna", godz. 10.00-14.00,
  • 18 sierpnia, wtorek - Siemianowice Śląskie, przy Urzędzie miasta, godz. 10.00-14.00

Powyższy harmonogram będziemy na bieżąco aktualizować.
Cały kalendarz pobrań dostępny tutaj.

W ramach akcji jest też możliwość zorganizowania dodatkowej akcji krwiodawstwa w gminie, która nie została uwzględniona w powyższym harmonogramie i kalendarzu – w tej sprawie należy kontaktować się z przedstawicielem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, tj. Dział Organizacji i Marketingu tel. 32 20 87 441, e-mail: marketing@rckik-katowice.pl.
 

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów i nie miała kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub objętą kwarantanną. Krew i jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy krwi.

Osoby do kontaktu ze strony biura Związku odpowiedzialne za organizację wspólnej akcji:
 

Koordynator działań w sferze PR i szkoleń - Dominika Tkocz, e-mail: dtkocz@silesia.org.pl, tel. kom. 510 201 158

Specjalista ds. wzmacniania kompetencji w samorządzie - Agata Motyl, e-mail: amotyl@silesia.org.pl, tel. kom. 508 217 060

Aktualizacja wiadomości: 10 sierpnia 2020 r.

Jak dojechać