Ogrody deszczowe w gminach woj. śląskiego

We współpracy z Fundacją Sendzimira oraz czterema miastami z woj. śląskiego: Częstochową, Kaletami, Żorami i Sosnowcem, Związek zakłada ogrody deszczowe. W ramach projektu dla każdego miasta powstanie koncepcja ogrodu usytuowanego w miejscu widocznym i dostępnym dla mieszkańców i mieszkanek.

 

W każdej gminie zostaną przeprowadzone warsztaty w terenie, w trakcie których wspólnie z przedstawicielami gmin zostanie stworzony ogród deszczowy. Główne prace koncepcyjne oraz samą budowę ogrodów zaplanowano na maj i czerwiec.

Celem tego przedsięwzięcia jest:

  • poprawa lokalnej retencji rozproszonej oraz estetyki i jakości przestrzeni publicznych;
  • zwiększenie zainteresowania błękitno-zieloną infrastrukturą wśród samorządów i społeczności lokalnych;
  • pokazanie jej znaczenia dla radzenia sobie z wyzwaniami, które niosą zmiany klimatyczne.

Ogród deszczowy w Częstochowie powstanie przy szkole, gdzie będzie zakładana zielona ściana (projekt z Budżetu Obywatelskiego) i zlokalizowane są domki dla jerzyków. Całość wraz z ogrodem tworzyć będzie oazę bioróżnorodności.

W Kaletach ogród deszczowy powstanie na terenie Ichtioparku, przy Miejskiej Pasiece, dlatego projekt wizualnie nawiązuje do plastra miodu (heksagonu). W ogrodzie znajdą się rośliny miododajne oraz domki dla zapylaczy, tak by pełnił nie tylko funkcje retencyjne, ale też wzmacniał lokalnie bioróżnorodność.

O tym, jak będą wyglądać ogrody w kolejnych dwóch miastach będziemy informować wkrótce.

Data publikacji: 11.05.2022 r.

Polecamy
Współpracujemy