Lokalnie aktywni - jak mieszkańcy pozytywnie wpływają na lokalną rzeczywistość?

Jako mieszkańcy gmin i powiatów możemy wpływać na naszą lokalną rzeczywistość i promować jej walory. Możliwości zaangażowania jest wiele i wciąż pojawiają się nowe. Poniżej publikujemy wybrane przykłady działań, których celem jest angażowanie mieszkańców w życie wspólnoty lokalnej.

Jeśli w Państwa gminach i powiatach podejmowane są podobne inicjatywy, to zachęcamy do przekazywania informacji o nich do biura naszego Związku (e-mail: dtkocz@silesia.org.pl).

 

Tworzymy mapę Eko-atrakcji Żywca

W ramach akcji pn. PSTRYKAJ, KLIKAJ Stowarzyszenie Przyjaciół ZSP nr 2 „Działamy z pasją”  w Żywcu Oczkowie zachęca mieszkańców Żywca do współtworzenia Eko-atrakcji Miasta. Wystarczy znaleźć i uwiecznić na zdjęciu miejsce w Żywcu, które jest atrakcyjne przyrodniczo i warte zobaczenia. Mogą to być fotografie fauny i flory, np. nietypowego ukształtowania terenu,  niezbadanej gęstwiny lasów, tajemniczego jeziorka i strumienia. Może to być również eko-atrakcja, która jest wynikiem działalności człowieka.

Zdjęcia należy wysyłać za pośrednictwem Facebooka Stowarzyszenia lub na maila: s.dzialamyzpasja@gmail.com (należy dołączyć informację o lokalizacji miejsca, które zostało uchwycone na zdjęciu). Z zebranych w ten sposób zdjęć powstanie wirtualna mapa Szlaku Eko-atrakcji Żywca, która będzie dostępna dla turystów oraz mieszkańców miasta.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności realizowanego przez Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Żywiecka Fundacja Rozwoju i Miasto Żywiec.

Źródło: 
www.zywiec.pl

 

"Nakręć klipa dla Mstowianek"

Z kolei Gminny Ośrodek Kultury w Mstowie w trakcie wakacji zachęcał mieszkańców do udziału w konkursie filmowym dla twórców amatorów pod hasłem "Nakręć klipa dla Mstowianek". W jego ramach wystarczyło przy użyciu np. smartfona uchwycić najpiękniejsze ujęcia przyrody lub miejsca godnego uwagi w gminie Mstów, a następnie gotowy materiał przesłać na wskazany przez organizatora adres. Najciekawsze filmiki zostaną wykorzystane w produkcji teledysku do piosenki "Moja okolica" w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „Mstowianki”. Rezultaty konkursu w postaci gotowego teledysku zostaną przedstawione na profilu Facebook GOK w Mstowie.

Źródło:www.mstow.pl

Młodzi mieszkańcy wsi w działaniu!

Gmina Pilchowice dla odmiany zachęca nastoletnich mieszkańców wsi zainteresowanych działaniem społecznym do udziału w programie Pole Działania. Inicjatywa skierowana jest do młodych osób, które chcą przeżyć przygodę z zaplanowaniem i przeprowadzeniem projektu społecznego w swojej okolicy. Rekrutacja trwa do 17 września 2020 r. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Wspomagania Wsi.

Uczestnicy przejdą całą ścieżkę projektową: od zbadania potrzeb ludzi, na rzecz których chcą działać, przez zaplanowanie projektów, po ich realizację. Na program składają się cztery warsztaty szkoleniowe, do których udziału zostaną zaproszeni uczestnicy i zadania, które wykonają między spotkaniami. Wszystko po to, żeby przygotować ich na przeprowadzenie projektów społecznych, a w dłuższej perspektywie, żeby stali się nowym pokoleniem liderów wiejskich.

 

 

 

Program zakłada m.in. zorganizowanie warsztatów szkoleniowych, w trakcie których uczestnicy dowiedzą się:

  • jak rozpoznawać potrzeby ludzi, dla których chcą działać,
  • jak pracować metodą projektową, żeby bez stresu zaplanować i zrealizować działanie,
  • jak rozpoznawać sprzymierzeńców w swojej okolicy i nawiązywać z nimi kontakt, żeby pomogli w projekcie,
  • jak zbudować zespół, podzielić się zadaniami i jak zadbać o komunikację w zespole, żeby praca nad projektem była przyjemnością,
  • jak poradzić sobie z formalnościami przy realizacji projektu,
  • jak skutecznie opowiadać o projekcie, czyli gdzie przedstawić informację o nim i jakim językiem mówić, żeby zdobył zainteresowanie,
  • jak i skąd pozyskać pieniądze na działanie

Więcej: fundacjawspomaganiawsi.pl

Źródło: www.pilchowice.pl

Jak dojechać