Konferencja prasowa w sprawie Polskiego Ładu

Samorządy stracą miliardy złotych do 2031 r. w wyniku Polskiego Ładu i zmian w podatku PIT, które rząd wprowadził w ostatnich latach – ostrzegali samorządowcy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

 

W konferencji prasowej 8 września br. wzięli udział wójtowie, burmistrzowie i prezydenci z całej Polski, którzy reprezentowali również lokalne stowarzyszenia samorządowe jak Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, ale także Unię Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich.

Samorządowcy nie godzą się z założeniami Polskiego Ładu, który jest ciosem w niezależność jednostek terytorialnych i doprowadzi do ruiny finansowej, co odczują mieszkańcy metropolii, miast i miasteczek.

- Mówi nam się o rekompensatach, subwencjach a to trochę tak jakby Państwu obcięto nogę i zaproponowano protezę. Nie chcemy protez. Chcemy by pieniądze, które w formie podatków płacą mieszkańcy, wracały do naszych miast i gmin - mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich, członek Zarządu ZMP.

- Brak dochodów bieżących to brak pieniędzy na bieżące wydatki, a za te pieniądze utrzymujemy żłobki, przedszkola, dokładamy do szkół. Za te pieniądze utrzymujemy ośrodki kultury, sportu i rekreacji, dopłacamy do komunikacji miejskiej – wyliczała Beata Moskal, prezydent Świnicy, członek Zarządu ZMP.

cała relacje z konferencji dostępna poniżej:
https://www.miasta.pl/aktualnosci/polski-lad-to-w-rzeczywistosci-polskirozklad

Data publikacji: 13.09.2021 r.

Polecamy
Współpracujemy