Aktualne wyzwania samorządowe i wspólne stanowiska - po posiedzeniu

28 kwietnia 2020 r. odbyło się pierwsze w historii Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych posiedzenie przedstawicieli Zarządów-sygnatariuszy OPOS w trybie zdalnym. W trakcie spotkania omówiono aktualną sytuację w samorządach. Wymieniono się również informacjami na temat inicjatyw, które podejmują poszczególne stowarzyszenia w dobie epidemii.

Podczas dyskusji ustalono, iż OPOS w najbliższym czasie przygotuje stanowiska dotyczące najważniejszych problemów i wyzwań, z którymi mierzą się jst w trakcie epidemii. Wśród nich pojawi się stanowisko  dotyczące problemów finansowych jst,  finansowania zadań oświatowych oraz oceny projektowanych rozwiązań dla samorządów w tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0. 

OPOS zajmie się także problemem, który dotyka w ostatnich tygodniach całą Polskę, a więc trwającą suszą i zaopatrzeniem w wodę pitną mieszkańców i sektor rolniczy.

Ustalono, iż do czasu kolejnego zdalnego posiedzenia sygnatariuszy OPOS - planowanego na połowę maja – prace nad stanowiskami oraz koordynowanie inicjatyw samorządowych będą prowadzić dyrektorzy biur organizacji regionalnych, którzy pozostają ze sobą w stałym kontakcie.

Uczestnicy wideospotkania wyrazili nadzieję na odbycie spotkania, które będzie zakończeniem prezydencji Związku Gmin Pomorskich w Gdańsku, pod koniec czerwca br.

Polecamy
Współpracujemy