Akcja popularyzująca aktywistów i liderów wiejskich, NIKiDW

Akcja prowadzona przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi 

Rolę aktywistów i liderów na obszarach wiejskich pełnią samorządowcy, a także przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich,  Ochotniczych Straży Pożarnych i innych stowarzyszeń. To oni często są inicjatorami do stworzenia i późniejszego prowadzenia zespołów muzycznych czy teatralnych. Często także mają wpływ na poprawę infrastruktury czy na estetykę wsi, organizują opiekę, zajęcia na świetlicy dla dzieci i młodzieży oraz wspierają osoby starsze.

Wiele przykładów pokazuje, że również zwykli mieszkańcy, niezrzeszeni w żadnych organizacjach mogą wiele zdziałać. Takie osoby z zacięciem społecznym i mocno rozwiniętym patriotyzmem lokalnym zakładają np. prywatne muzea, promują lokalne dziedzictwo, produkty i pielęgnują tradycje regionalne.

Często wystarczy jedna taka osoba, by porwać za sobą innych i zainicjować zmiany na lepsze. W każdej społeczności znajdzie się ktoś taki. Może to być sołtys, członkini KGW, ale też prywatna osoba, która lubi i chce działać na rzecz ogółu.

Aby docenić lokalnych liderów Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi prosi o podzielenie się takimi jak wyżej opisanymi historiami i profilami konkretnych osób. Zostaną one przedstawione szerszemu gronu na łamach witrynyKażda taka historia nie tylko podnosi na duchu, ale z całą pewnością może być również inspiracją dla innych.

Na terenie województwa śląskiego nie brakuje społeczników i liderów. Gorąco zachęcamy Państwa do udziału w tej akcji !

Kontakt z organizatorami możliwy jest poprzez adres mail: promocja@nikidw.edu.pl

źródło i więcej informacji:
https://nikidw.edu.pl/2020/10/30/aktywisci-wiejscy

data publikacji: 3 listopada 2020 r. 

Jak dojechać